Ukrajinské úrady aj svedkovia na mieste informovali o tom, že ruskí vojaci počas doby, čo Buču ovládali, zabili asi 300 jej obyvateľov. Správy o vyvraždení stoviek civilistov v ukrajinskom meste Buča vyvolali pobúrenie ukrajinských aj západných predstaviteľov. Ministerstvo obrany v Kyjeve označilo Buču za „novú Srebrenicu", ktorú spáchali ruské okupačné vojská.

Za „zverstvá" považujú udalosti v meste severozápadne od ukrajinskej metropoly okrem iného zástupcovia Európskej únie, Nemecka, Británie, Česka i Slovenska.

Nádej Kyjeva, že by rozhovory o ukončení vojny mohli byť povýšené na úroveň prezidentov Ukrajiny a Ruska, dnes schladil ruský vyjednávač Vladimir Medinskij, podľa ktorého na niečo také zatiaľ nenastal čas. Pokračujú ruské raketové útoky na ukrajinskú infraštruktúru, v noci na dnešok boli podľa Moskvy zasiahnuté rafinérie a sklady paliva v prístavnom meste Odesa.

Ukrajinské sily dobyli Buču na konci marca po zhruba mesačnej ruskej okupácii. Ukrajinské ministerstvo obrany uviedlo, že ruskí vojaci tu „náhodne vraždili miestnych civilných obyvateľov".

Niektoré z obetí mali zviazané ruky za chrbtom, ulice mesta boli posiate telami, napísalo ministerstvo na Twitteri. Starosta Anatolij Fedoruk povedal, že o život prišlo vyše 300 ľudí. Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba v súvislosti s masakrom vyzval k novým sankciám proti Rusku.

So zostrením sankcií vyjadrili súhlas okrem iného šéf Európskej rady Charles Michel či nemecký vicekancelár a minister hospodárstva Robert Habeck, ktorí zároveň vraždenie civilistov odsúdili. „Zverstvá" v Buči odsúdila aj britská ministerka zahraničia Liz Trussová, zástupcovia Európskej únie a Nemecka.

Trussová okrem iného uviedla, že zodpovedné osoby by mali byť pohnané pred Medzinárodný trestný súd. „Systematické vraždenie civilistov, ktorého sa dopúšťa utekajúca ruská armáda, je ďalší zo série odporných vojnových zločinov Putinovho režimu. Česká diplomacia sa spoločne so spojencami bude zasadzovať o to, aby všetci zodpovední boli potrestaní," uviedla česká diplomacia.

Ďalšie dôležité správy

Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) odovdzdáva kyticu nemeckej kancelárke Angele Merkelovej počas ich stretnutia v Kremli v Moskve 20. augusta 2021.
Neprehliadnite

Putinovi užitoční idioti. Nemeckí politici priznali omyl, zle ho odhadli