Administratíva Donalda Trumpa označuje počas týždňa schválenú dohodu o prístupe k prírodným zdrojom Ukrajiny za vzor pre budúce zahraničné partnerstvá, ktoré majú zabezpečiť návratnosť amerických investícií v rámci medzinárodnej pomoci.
Spojeným štátom môže ukrajinská dohoda priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov (307,75 miliardy eur). D. Trump ňou podmienil pokračovanie americkej podpory Ukrajiny v obrane proti ruskej agresii, pričom sa vzťahuje na viacero strategických surovín vrátane ropy, zemného plynu, grafitu či hliníka, teda nerastov nevyhnutných pre modernú priemyselnú výrobu. Zmluva vraj odráža Trumpov zámer využívať zahraničnú politiku na budovanie aktív, nie záväzkov, v účtovníctve Spojených štátov.
Trumpov osobitný vyslanec pre Afriku Massad Boulos uviedol, že Spojené štáty zároveň pracujú aj na mierovej dohode medzi Kongom a Rwandou, ktorá by zahŕňala samostatné bilaterálne dohody o ťažbe surovín. Informovala o tom agentúra Reuters. „Tento krok je plne v súlade s prístupom Trumpovej administratívy k diplomacii,“ uviedla riaditeľka Iniciatívy pre transatlantickú bezpečnosť v Atlantic Council Torrey Taussigová podľa Bloombergu.

NATO sa kedysi zrodilo zo strachu pred rozpínavým Ruskom. Dnes hrozí, že padne na Ukrajine
Dohoda má Spojeným štátom zabezpečiť prístup k strategickým surovinám Ukrajiny, zatiaľ čo Kyjev v nej vidí nástroj na udržanie vojenskej podpory zo strany najvplyvnejšieho spojenca. Počíta s vytvorením investičného fondu, ktorý bude slúžiť na obnovu krajiny.
Ukrajina si ponechá plnú kontrolu nad národnými zdrojmi a štátne podniky zostanú v jej vlastníctve. Spojené štáty budú mať prednostný nárok na zisky, ktoré budú presmerované do osobitného rekonštrukčného fondu, spravovaného spoločne Ukrajinou a USA. Kyjev bude do fondu vkladať 50 percent všetkých príjmov z nových licencií na ťažbu nerastných surovín v nových oblastiach.
Minister financií Scott Bessent uviedol, že dohoda s Ukrajinou „jasne signalizuje Rusku, že Trumpova administratíva sa dlhodobo zasadzuje za mierový proces založený na slobodnej, zvrchovanej a prosperujúcej Ukrajine“. Neobsahuje žiadne bezpečnostné záruky, o ktoré sa usilovali Kyjev a európski spojenci. Nezahŕňa ani požiadavku na splatenie miliárd dolárov v už poskytnutej americkej pomoci, hoci to bol pôvodne Trumpov zámer.

Po 75 rokoch závislosti od amerických vojakov pociťuje Európa abstinenčné príznaky
„Dohoda sa počas prípravy výrazne zmenila,“ napísal na sociálnych sieťach ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Dnes ide skutočne o rovnocenné partnerstvo – také, ktoré vytvára priestor pre významné investície na Ukrajine, modernizáciu priemyslu a rovnako dôležito aj právneho prostredia.“
Na podpis dohody reagovali obyvatelia Kyjeva zmiešane. Niektorí veria, že prinesie krajine úžitok, iní ju vnímajú ako prejav novodobého imperializmu. „Čokoľvek sa dnes deje, je ťažké to prijať – či ide o rokovania alebo čokoľvek iné. Ale stále verím, že každý krok nás môže priviesť k víťazstvu. Iba k víťazstvu,“ povedala Diana Abramova z Kyjeva pre euronews.com.
Skepsu vyjadrila aj Iryna Vasylevska: „Táto dohoda mi len znova pripomína, že nemáme vlastnú skutočnú ochranu. Namiesto toho, aby sme sa posilňovali, všetko rozdávame. Je mi z toho zle.“
Ďalšie dôležité správy
