Vedenie Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) plánuje na budúci týždeň pracovné rokovanie s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom. Témou bude augustové spustenie moderného líniového riadenia dopravy na bratislavskej diaľnici D1, v rámci ktorého môžu vodiči v istých časoch jazdiť po obchvate rýchlosťou až 130 km/h. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

Vallo po spustení tohto systému privítal inteligentné riadenie dopravy na D1, ktoré môže zlepšiť plynulosť premávky, myslí si však, že negatíva povolenia maximálnej rýchlosti 130 km/h vo vnútromestskom priestore prevažujú nad možnými benefitmi. Spomenul napríklad vyššiu hlukovú záťaž, vyššie emisie priamo v meste či zníženie bezpečnosti. Obáva sa tiež možného obmedzenia a až vylúčenia bratislavskej MHD z diaľničného obchvatu.

Na snímke primátor hlavného mesta SR Bratislavy Matúš Vallo počas tlačovej konferencie na tému Súťaž o 60 ročných električeniek pre zaočkovaných 9. júla 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Vallo: Negatíva povolenia 130 km/h na bratislavskej D1 prevažujú. Vylúčenie MHD by bol problém

Vallo zároveň deklaroval pripravenosť rokovať s NDS a ministerstvom dopravy o riešeniach, ktoré zachovajú čo najviac benefitov inteligentného riadenia obchvatu, ale bez negatívnych dosahov na MHD a kvalitu života Bratislavčanov.

Nové premenlivé svetelné dopravné značky na bratislavskej D1 začali fungovať koncom augusta nad jazdnými pruhmi diaľnice. Po obchvate bude možné v istom období jazdiť rýchlosťou až 130 km/h, a to v čase nižších dopravných intenzít a za priaznivých poveternostných podmienok. Počas dopravnej špičky však vodiči musia počítať s výraznejším obmedzením rýchlosti.

Zavedením systému sa má podľa NDS výrazne znížiť výskyt kolón a ich rozsah, zlepšiť plynulosť dopravy a zvýšiť bezpečnosť cestnej premávky.