Americký prezident Joe Biden považuje volebný úspech krajnej pravice v Taliansku za dôkaz toho, čo podľa neho predstavuje nebezpečenstvo pre demokraciu.

Biden odkazoval na voľby v Taliansku

„Práve ste videli, čo sa stalo v Taliansku v nedávnych voľbách. Vidíte, čo sa deje po celom svete," uviedol Biden guvernérom na stretnutí členov Demokratickej strany. Narážal tým na víťazstvo krajne pravicovej líderky Giorgie Meloniovej.

„Ani my nemôžeme byť optimistickí z toho, čo sa u nás deje," povedal Biden. Išlo o odkaz na to, čo považuje za antidemokratické sily vedené bývalým prezidentom Donaldom Trumpom v období pred novembrovými voľbami, ktoré majú rozhodnúť o kontrole Kongresu.

V stávke je demokracia

Šéf Bieleho domu ďalej uviedol, že čínsky prezident Si Ťin-pching mu priamo povedal, že demokracie sa v 21. storočí nedajú udržať. „Nechcem to zveličovať, ale nechcem to ani podceňovať. A to je dôvod, prečo som tak znepokojený," povedal.

„V stávke je demokracia," dodal Biden.

Ďalšie dôležité správy

JB 1 Nusa Dua - Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken máva pri nastupovaní do lietadla na medzinárodnom letisku Ngurah Rai v Denpasáre na indonézskom ostrove Bali pred jeho odletom do Bangkoku 9. júla 2022. FOTO TASR/AP 

U.S. Secretary of State Antony Blinken boards his airplane at Ngurah Rai international Airport in Denpasar, on Indonesia resort island of Bali Saturday, July 9, 2022, as he travels to Bangkok, Thailand. (Stefani Reynolds/Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Blinken: USA sa tešia na spoluprácu s novou talianskou vládou