Pozemné, námorné, letecké a raketové systémy potrebujú široké spektrum kritických surovín. Aj napriek snahám o zníženie rizika dodávok zostáva Európska únia v mnohých oblastiach závislá najmä od Číny. Podľa štúdie think-tanku International Institute for Strategic Studies (IISS) sú tieto suroviny nevyhnutné pre celý rad kľúčových sektorov obrany – od tankov cez vojenské lode až po riadené strely.
V EÚ sú meď a germánium klasifikované ako strategické suroviny, informuje Euronews. Únia je na ich dovoze závislá na úrovni 17 a 42 percent. Čína je najväčším producentom oboch týchto surovín, pričom medzi rokmi 2016 a 2020 dosahovala v priemere 38 percent svetovej produkcie medi a 83 percent produkcie germánia.
Na dovoze hliníka je Únia závislá na úrovni 58 percent, pričom aj v tomto prípade je najväčším producentom Čína. Medzi rokmi 2016 a 2020 sa na globálnej výrobe hliníka podieľala v priemere 56 percentami.
Na zmiernenie rizík dodávok sa EÚ snaží podporovať domáci prieskum, ťažbu, spracovanie a recykláciu kritických surovín. Popri európskom Akte o kritických surovinách z roku 2024 vyvíjajú členské štáty aj vlastné národné stratégie.

EÚ chystá 800-miliardový balík na prezbrojenie. Zabuchla pritom dvere USA a ďalším krajinám
Francúzsky zákon o vojenskom programovaní na roky 2024 až 2030 umožňuje ministerstvu obrany nariadiť vytvorenie priemyselných zásob surovín, komponentov a polotovarov, ktoré môžu byť potrebné pre ozbrojené sily. Španielska obranná priemyselná stratégia z roku 2023 tiež obsahuje odporúčania na zlepšenie dodávateľských reťazcov a zabezpečenie prístupu k surovinám.
Nemecká stratégia národnej bezpečnosti a obranného priemyslu z roku 2024 počíta so zriadením národného fondu pre suroviny na posilnenie bezpečnosti dodávok a vyzýva aj na dôkladnejší monitoring dodávateľských reťazcov v obrannom sektore. Ďalšie krajiny ako Taliansko, Poľsko či Spojené kráľovstvo takisto pripravujú vlastné surovinové stratégie a zvažujú využitie národných zdrojov.
Ďalšie dôležité správy
