V Afganistane nebude prechodná vláda a militantné hnutie Taliban očakáva od afganskej vlády úplné odovzdanie moci. V nedeľu to uviedli dvaja predstavitelia Talibanu.

Hovorca Talibanu Suhajl Šáhín predtým v nedeľu pre stanicu BBC uviedol, že Taliban chce prevziať kontrolu nad Afganistanom v najbližších dňoch. Podľa jeho slov je zámerom Talibanu vytvoriť  inkluzívnu islamskú vládu, v ktorej budú mať zastúpenie všetci Afganci, teda aj tí, ktorí nie sú príslušníkmi hnutia.

Afganský úradujúci minister vnútra Abdul Sattár Mirzákval pritom v nedeľu tvrdil, že v krajine dôjde k pokojnému odovzdaniu moci prechodnej vláde.

Po tom, čo bojovníci Talibanu v nedeľu vstúpili do afganskej metropoly, opustil tamojší prezident Ašraf Ghaní krajinu a odcestoval do Tadžikistanu. Oznámil to vysokopostavený predstaviteľ afganského ministerstva vnútra. Očakáva, že afganský prezident Ašraf Ghaní rezignuje v priebehu niekoľkých dní, ak nie hodín.

Podľa dvoch vysokopostavených veliteľov Talibanu militanti z tohto hnutia prenikli do prezidentského paláca v Kábule a prevzali nad ním kontrolu. Miestna vláda to však zatiaľ nepotvrdila.

JB 41 Kábul - Afganský prezident Ašraf Ghání  počas prejavu pri príležitosti začatia očkovania v provizórnom vakcinačnom centre v prezidentskom paláci v Kábule 23. februára 2021. Afganistan dnes slávnostne spustil vakcináciu proti ochoreniu COVID-19. FOTO TASR/AP

Afghan President Ashraf Ghani speaks during a ceremony of India's AstraZeneca coronavirus vaccination at the Afghan presidential palace in Kabul, Afghanistan, Tuesday, Feb. 23, 2021. Afghanistan has started its first implementation of
Neprehliadnite

Taliban obsadil predmestia Kábulu, prezident Ašraf Ghaní opustil krajinu