Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) zamietol sťažnosť obvineného guvernéra Národnej banky Slovenska a bývalého ministra financií Petra Kažimíra voči obvineniu za trestný čin podplácania. Vyplýva to zo stanoviska ÚŠP na sociálnej sieti.

„Špeciálny prokurátor dňa 20. decembra 2021 zamietol sťažnosť obvineného Ing. Petra Kažimíra proti uzneseniu o vznesení obvinenia za trestný čin podplácania, ktoré vydal prokurátor ÚŠP," konštatuje prokuratúra.

Odôvodnenie rozhodnutia

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic v odôvodnení rozhodnutia odmietol snahu spochybňovať inštitút spolupracujúcej osoby.

„Téza, že ani výpoveď priameho svedka, ktorý nemá žiadnu malígnu motiváciu krivo vypovedať, a jeho výpoveď je potvrdzovaná ďalšími (nepriamymi) dôkazmi, nepostačuje na vznesenie obvinenia, je neudržateľná," tvrdí.

Na snímke špeciálny prokurátor SR Daniel Lipšic gestikuluje počas rozhovoru pre TASR v Bratislave 20. decembra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Lipšic prehovoril o spornom paragrafe 363. Čo považuje za problematické a extrémne?

Je tiež podľa neho v rozpore s judikatúrou Najvyššieho súdu SR, ale aj nedávnymi rozhodnutiami generálneho prokurátora Maroša Žilinku, pri ktorých využil paragraf 363 Trestného poriadku.

Maroš Žilinka a Mária Kolíková
Neprehliadnite

Trestný čin šírenia nepravdivej informácie je absurdný a nenáležitý, odkazuje Žilinka Kolíkovej

Kažimír chce očistiť svoje meno

Prokurátor ÚŠP obvinil Kažimíra 8. októbra z prečinu podplácania, ten následne podal voči obvineniu sťažnosť. Kažimír podľa jeho októbrových vyjadrení neplánuje odstúpiť z funkcie a považuje obvinenie za nespravodlivé. 

...
Neprehliadnite

O sťažnosti guvernéra Kažimíra voči obvineniu sa ešte nerozhodlo