Úrad špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry (ÚŠP GP) SR vyzval predstaviteľov politickej moci, aby prestali verejne a predovšetkým nepravdivo a zavádzajúco komentovať a rozoberať postupy a rozhodnutia prokurátorov ÚŠP GP SR. Uvádza sa vo výzve ÚŠP, ktorú TASR poskytla hovorkyňa GP SR Jana Tökölyová.

,,Ide totiž o vyjadrenia vykonané bez znalosti konkrétnych trestných vecí, teda bez znalosti spisového materiálu a skutkového a právneho stavu prípadov. V mnohých prípadoch sa pritom potvrdzuje, že zdieľané informácie čerpajú predstavitelia politickej moci priamo od rôznych podozrivých a obvinených osôb, prípadne od ich obhajcov, ktoré sú však v značnom rozpore so skutočnosťou (realitou). Takéto informácie sú potom širokej verejnosti prezentované účelovo, zavádzajúco a tendenčne," píše sa ďalej vo výzve.

Na snímke kandidát a dočasný prezident Policajného zboru SR Peter Kovařík pred vypočutím kandidátov na funkciu prezidenta Policajného zboru SR na schôdzi Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť v Bratislave 25. januára 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Favoritom na post šéfa polície je Peter Kovařík. Ešte však nemá vyhraté

ÚŠP podľa výzvy plne rešpektuje politickú súťaž naprieč politickým spektrom, avšak odmieta, aby sa práca ich prokurátorov stala predmetom politického súboja a verejnej difamácie. ,,Rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní a súdov musia rešpektovať aj verejne činné osoby, a preto ich vyzývame k zdržanlivosti v tejto súvislosti," uvádza sa v závere výzvy.