Tým, že EÚ v snahe stať sa kandidátskou krajinou podporila len Ukrajinu, zanedbala a ponížila iný región, povedala v nedeľu v rozhovore pre televíziu N1 bývalá chorvátska premiérka Jadranka Kosorová, pričom mala na mysli západný Balkán, ktorého šesť kandidátov na členstvo v EÚ postupuje na ceste integrácie do EÚ už viac ako desať rokov veľmi pomaly, informije portál Euractiv.

Slovinsko sa medzitým bude usilovať o získanie štatútu kandidátskej krajiny EÚ pre Bosnu a Hercegovinu, informovala partnerská agentúra Euractiv STA.

Európska komisia minulý týždeň odporučila udeliť Ukrajine štatút kandidátskej krajiny na členstvo v EÚ, pričom kľúčové rozhodnutie v tejto veci by mali prijať lídri EÚ tento týždeň.

„Dovoľte mi, aby som sa vyjadrila veľmi úprimne, plne podporujem Ukrajinu, ale... Tým, že EÚ dala zelenú Ukrajine, úplne zanedbala a ponížila ďalší región. Mám na mysli predovšetkým Bosnu a Hercegovinu," povedala Kosorová s tým, že aj táto krajina bola súčasťou krvavej vojny.

Kosorová uviedla, že samotný štatút kandidátskej krajiny neznamená veľa a v skutočnosti zahŕňa množstvo povinností, ktoré v prípade Chorvátska znamenali predovšetkým boj proti korupcii a spoluprácu s tribunálom OSN pre vojnové zločiny v bývalej Juhoslávii.

„Práve v tomto kontexte vnímam prísľub Ursuly von der Leyenovej Ukrajine," vysvetlila Kosorová a vyzvala k opatrnosti.

„Vyjadrenie Volodymyra Zelenského, že získanie štatútu kandidáta bude pre Ukrajinu znamenať rýchlejšie víťazstvo, bolo veľmi neopatrné a naivné a malo by prinútiť k zamysleniu všetkých lídrov EÚ, ktorí o tom budú rozhodovať," zdôraznila chorvátska expremiérka.

Kosorová zohrala kľúčovú úlohu pri uvoľnení prístupových rokovaní Chorvátska do EÚ, ktoré niekoľko rokov blokovalo susedné Slovinsko, tým, že v roku 2009 dosiahla kompromisnú dohodu so slovinským partnerom Borutom Pahorom.

„Len Slovinsko blokovalo 14 z našich 35 rokovacích kapitol," povedala a dodala, že Slovinsko teraz požaduje pre Ukrajinu štatút kandidátskej krajiny bez akýchkoľvek podmienok.

Na záver vyzvala chorvátskych politikov, aby v Bruseli zdôraznili prípad Bosny a Hercegoviny: „Myslím si, že je naozaj načase, aby sa EÚ postavila tvárou v tvár faktom, s väčšou politickou úprimnosťou a zmyslom pre to, čo je aj naozaj reálne."

Ďalšie dôležité správy

PK 27 Káhira - Na snímke predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová reční počas podpisu dohody o zvýšení predaja plynu európskym štátom, ktorá má znížiť závislosť európskych štátov na ruskom plyne v Káhire 15. júna 2022. FOTO TASR/AP

EU Commission President Ursula von der Leyen speaks after the signing of a deal to increase liquified natural gas sales to EU countries, who aim to reduce dependence on supply from Russia as the war in Ukraine drags on, in Cairo, Egypt, Wednesday, June
Neprehliadnite

Šéfka Európskej komisie je presvedčená, že Ukrajina získa štatút kandidátskej krajiny EÚ