Po tom, čo afganský Taliban s nečakanou rýchlosťou ovládol celú krajinu, vyzval bývalý americký prezident Donald Trump svojho nástupcu Joea Bidena na rezignáciu.

„To, čo Joe Biden urobil s Afganistanom, sa stalo legendou. Zapíše sa to ako jedna z najväčších porážok v americkej histórii!“ napísal Trump vo svojom vyhlásení, píše server idnes.cz.

Nepodarené a hektické stiahnutie

„On z Afganistanu utiekol, namiesto aby sa riadil plánom našej administratívy. Ten plán chránil Američanov a náš majetok. Zaručoval, že Taliban nemohol ani pomyslieť na to, že by získal naše veľvyslanectvo alebo novú základňu pre útoky proti Amerike,“ povedal bývalý prezident.

Bidena kritizujú aj ďalší republikáni. Vodca senátnej menšiny republikán Mitch McConnell hovoril o „nepodarenom stiahnutí“ Američanov a ich afganských spolupracovníkov a o „hektickej evakuácii“.

„Dianie v Afganistane je ukážkou toho, čo sa stane pri stiahnutí Ameriky zo sveta,“ povedala Liz Cheneyová, prominentná členka Republikánskej strany a dcéra bývalého viceprezidenta Dicka Cheneyho, inak Trumpova zarytá protivníčka.

„Prezident Joe Biden si asi neuvedomuje teroristickú hrozbu, ktorú predstavuje Afganistan pod vládou Talibanu,“ pridal sa aj senátor Lindsey Graham.

JB 25 Kandahár - Dym stúpa počas bojov medzi Talibanom a afganskými bezpečnostnými silami v Kandaháre, juhozápadne od Kábulu 12. augusta 2021. Afganská militantná organizácia Taliban sa vo štvrtok zmocnila mesta Kandahár; metropoly rovnomennej provincie na juhu krajiny. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na nemenovaných afganských predstaviteľov. Je to už dvanásta provinčná metropola z celkových 34, ktorú talibovia dobyli v priebehu týždňa. Kandahár je druhým najväčším mestom v krajine
Neprehliadnite

Víťaz berie všetko. Taliban chce úplnú moc nad celým Afganistanom, prechodnú vládu odmieta

Biden: Dohodu som zdedil

Biden v sobotu upozornil, že pri nástupe do funkcie po Trumpovi zdedil dohodu, ktorá Talibanu umožnila získať najväčší vojenskú silu od roku 2001 a stanovila stiahnutie amerických vojsk do 1. mája 2021. Biden potom počítal s ukončením stiahnutie do 11. septembra.

Osobne sa Biden k situácii vyjadrí neskôr tento týždeň, zatiaľ je v rezidencii v Camp Davide a konzultuje odtiaľ s poradcami.

Ešte minulý mesiac pritom ale Biden povedal, že je nepravdepodobné, že by Taliban ovládol krajinu

Neskôr americkí spravodajcovia odhadli, že sa to stane do jedného mesiaca, najdlhšie do troch. Islamistická skupina to zvládla za týždeň. Vládne sily sa totiž na celom území vzdali prakticky bez boja.

Trump síce kritizuje Bidena, ale mierovú dohodu s Talibanom podpísal počas svojho prezidentského mandátu on sám. Podľa zmluvy uzavretej vo februári 2020 mali krajiny NATO na čele s USA stiahnuť svojich vojakov do 14 mesiacov, teda do mája 2021. Nakoniec to urobili ešte s miernym oneskorením.

Súčasťou mierovej dohody bolo, že Taliban zabráni šíreniu radikálnych hnutí na ovládanom území.

Rozčarovaní veteráni

Vojnoví veteráni sú odchodom vojakov z Afganistanu rozhorčení. „Stratil som obe nohy pre nič. Moji kolegovia umierali pre nič. Stálo to za to?“ pýtal sa jeden z nich.

Zástupcovia Pentagonu varovali už v júni, že sa na území Afganistanu môže zregenerovať teroristická organizácia al-Kájda a do dvoch rokov hrozí USA nebezpečenstvo.

Americkí spravodajcovia sa v súčasnej chvíli sústreďujú na zistenie možných nebezpečenstoev, ktoré hrozia Západu.

Saigon, 1975
Neprehliadnite

Kábul ako nový Saigon: Úhlavný nepriateľ obsadzuje mesto, cudzincom ostáva na únik letecký most