Chorvátsky turizmus s rekordom

Ročné príjmy Chorvátska z turizmu, z ktorého krajina vo veľkej miere žije, dosiahnu tento rok rekordy. Na základe doterajších výsledkov sa v porovnaní s rokom 2019, kedy obľúbená dovolenková destinácia zaznamenala dovtedy najvyššiu mieru príjmov z turizmu,  očakáva výsledok nad sumou 10,5 miliardy eur.

Aktuálne sezóna v krajine vrcholí a celkové príjmy vykazujú nárast o 10 percent v porovnaní s identickým obdobím pred dvoma rokmi. Pre slovinský denník Delo to uviedla Nikolina Brnjac, chorvátska ministerka turizmu a cestovného ruchu.

Návštevníkov je v porovnaní s predcovidovými rokmi menej, na zárobkoch sa odrazilo zvyšovanie cien tovarov a služieb, rovnako ako nižšia miera sivej ekonomiky. V ubytovacích zariadeniach a reštauráciách musia majitelia nahlasovať počty ubytovaných hostí a stravníkov.

Chorvátsko je obľúbenou destináciou aj Slovákov, ktorých ho ročne navštívi viac ako 100-tisíc. Minulý rok to bolo o niečo menej ako predtým, asi 108-tisíc.

Podľa údajov Chorvátskeho turistického združenia (CHTZ) ale počet slovenských jachtárov napriek všetkému vzrástol o osem percent, uviedol Dubravko Miholić minulý rok koncom augusta.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa