Európania sú lídrami v očkovaní

Európska únia dosiahla v utorok (27. júla) svoj cieľ podať do konca júla 70 percentám svojich dospelých obyvateľov aspoň jednu dávku vakcíny proti ochoreniu SARS-CoV-2. Oznámila to na Twitteri predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Zároveň predsedníčka EK upozornila na nebezpečenstvo v spojitosti s koronavírusovým variantom delta a občanov Európskej únie vyzvala, aby sa dal zaočkovať „každý, kto môže“. Počet ľudí zaočkovaných prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu covid-19 v Európskej únii je už vyšší ako počet takto zaočkovaných osôb v USA.

Na snímke očkovanie proti ochoreniu COVID-19 v obchodnom centre Eperia na Ulici Arm. Gen. Svobodu na sídlisku Sekčov v Prešove jednodávkovou vakcínou Janssen od spoločnosti Johnson&Johnson. Prešovský samosprávny kraj toto očkovanie v obchodnom centre realizoval bez termínu na počkanie pre všetkých záujemcov vo veku 16 rokov a viac. V Prešove 18. júla 2021.
Neprehliadnite

Európska únia dosiahla svoj cieľ. Do konca júla dostalo vakcínu 70 percent dospelých v EÚ

 Elon Musk si môže mädliť ruky

Americký výrobca elektromobilov Tesla dosiahol prelomový výsledok. Jeho zisk v uplynulom štvrťroku prvýkrát prekročil 1 miliardu dolárov vďaka schopnosti „manévrovať“ a predchádzať problémom s nedostatkom čipov, ktorý zasiahol automobilový priemysel na celom svete.

Tento finančný míľnik nasleduje po dvoch rokoch ziskov a vymazal otázniky nad dlhodobou životaschopnosti spoločnosti Tesla, ktorá v prvých rokoch existencie zápasila so stratami a výrobnými problémami.

KK12 Hawthorne - Na archívnej snímke z 14. marca 2019 šéf spoločnosti Tesla Elon Musk hovorí v americkom Hawthorne. Americký výrobca elektromobilov Tesla vybuduje v Berlíne svoj prvý závod v Európe, ako aj a výskumné a vývojové centrum. Oznámil to šéf spoločnosti Elon Musk. Dodal, že o Spojenom kráľovstve vo svojich plánoch neuvažuje. Dôvodom je brexit a s ním spojená neistota. FOTO TASR/AP
FILE- In this March 14, 2019, file photo Tesla CEO Elon Musk speaks before unveiling the Model Y at Tesla
Neprehliadnite

Tesla dosiahla míľnik, jej zisk prekročil 1 miliardu dolárov

 Atakovaná novela poputuje na ústavný súd

Opozičná strana Smer-SD sa pre novelu, podľa ktorej môže Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny covid preukaz, obráti na Ústavný súd SR. Vyplýva to z vyjadrenia predsedu strany Roberta Fica. TASR o tom informoval hovorca strany Ján Mažgút.

„Vyzvali sme pani prezidentku, aby tento nezmyselný zákon z dielne vládnej koalície nepodpísala. Ale naopak, namiesto toho, aby využila svoju právomoc a podala tento zákon na Ústavný súd, tak sa rozhodla podpísať ho okamžite – v podstate v priebehu 24 hodín – od jeho prijatia. Preto nám neostáva nič iné, ako obrátiť sa na Ústavný súd,“ skonštatoval Fico. Novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia v pondelok večer podpísala prezidentka Zuzana Čaputová.

Na snímke poslanec NRSR Robert Fico (SMER-SD) počas 27. schôdze parlamentu, na ktorej sa rokuje o programovom vyhlásení vlády SR v Bratislave 30. apríla 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Pre novelu o covid preukazoch sa obrátime na Ústavný súd SR, uviedol Fico

Stavebné sporenie v starom rámci končí

Stavebná sporiteľňa Wüstenrot končí s predajom nových zmlúv stavebného sporenia a poskytovaním nových medziúverov. Sporiteľňa zároveň založila Wüstenrot InHouse Broker, prostredníctvom ktorej sa zameriava na komplexné finančné služby v oblasti sprostredkovania úverov, sporenia a kapitálového trhu.

„Nevieme síce ovplyvniť atraktivitu stavebného sporenia na trhu, ale túto situáciu môžeme využiť ako odrazový mostík pre ďalší rast na Slovensku. Skupina Wüstenrot na Slovensku sa preto rozhodla pre transformáciu, vďaka ktorej sa zameria na ponuku širšej škály finančných produktov," uviedol predseda predstavenstva skupiny Wüstenrot na Slovensku Marian Hrotka.

Sporiteľňa a poisťovňa Wüstenrot
Ilustračné zábery
Neprehliadnite

Wüstenrot končí s predajom zmlúv stavebného sporenia a poskytovaním medziúverov

Slováci sa lúčia s Júliusom Binderom

Vo veku nedožitých 90 rokov zomrel v pondelok (26. júla.) bývalý vodohospodár, projektant, manažér a poslanec Národnej rady (NR) SR Július Binder. Informovala o tom Vodohospodárska výstavba na svojej webstránke. Od januára 1991 do konca januára 1998 bol riaditeľom štátneho podniku Vodohospodárskej výstavby Bratislava.

Binder sa podieľal sa na projektovaní vodohospodárskych diel a hydrotechnických stavieb. Bol pri návrhu a realizácii Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros (SVDGN). Inicioval a bezprostredne riadil uvedenie Vodného diela Gabčíkovo do prevádzky.

Július Binder
Neprehliadnite

Zomrel projektant Gabčíkova, bývalý šéf Vodohospodárskej výstavby Július Binder