Schválený  rozpočet

Vláda vo štvrtok s pripomienkou schválila návrh štátneho rozpočtu na budúci rok, aj rozpočtu verejnej správy na nasledujúce tri roky. Podľa návrhu predloženého ministerstvom financií by malo Slovensko v budúcom roku hospodáriť s deficitom na úrovni 4,94 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Očakávaný schodok v tomto roku je necelých osem percent HDP.

Celkové príjmy verejnej správy majú v roku 2022  dosiahnuť 44,2 miliardy eur a výdavky 49,4 miliardy eur. Samotný štátny rozpočet počíta s príjmami  v hodnote takmer 20 miliárd eur a výdavkami 25,4 miliardy eur. Schodok v hotovostnom vyjadrení by tak mal dosiahnuť 5,5 miliardy eur.

Na snímke uprostred v pozadí premiér Eduard Heger (OĽaNO) počas zasadnutia vlády v Bratislave vo štvrtok 16. septembra 2021. V pozadí vpravo minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO), v pozadí vľavo podpredseda vlády a  minister financií Igor Matovič (OĽaNO).
Neprehliadnite

Vláda schválila s jednou pripomienkou návrh rozpočtu na budúci rok

Generálnym riaditeľom SPF sa stal Ján Marosz

Na poste šéfa Slovenského pozemkového fondu (SPF) nahradí Janu Štilichovú. Vyplýva to z návrhu, ktorý na štvrtkovom rokovaní schválila vláda.

J. Marosz je absolventom Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. V rokoch 2017 až 2020 bol poslancom Národnej rady SR za hnutie OĽANO.  Bol členom ústavnoprávneho výboru a výboru na kontrolu SIS. V období  rokov 2020 až 2021 pôsobil ako poradca premiéra pre oblasť dopravy.

Ján Marosz
Neprehliadnite

Novým generálnym riaditeľom Slovenského pozemkového fondu bude Ján Marosz

Úrad vlády si prilepší

Kancelária prezidentky  i Národnej rady SR, ako aj Úrad vlády, by mali mať v budúcom roku vyšší rozpočet. Vyplýva to z návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2022 až 2024, ktorý vo štvrtok schválila vláda.

Celkové výdavky Úradu vlády SR na nasledujúci rok sú rozpočtované vo výške 155 miliónov eur. Do kapitoly úradu sa majú presunúť výdavky Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity z Ministerstva vnútra SR v sume 927-tisíc  eur.

Z rozpočtu úradu by sa zase mali zas presunúť európske prostriedky v objeme 30 miliónov eur do rozpočtu Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.

Výdavky kancelárie NR SR by mali v nadchádzajúcom roku dosiahnuť 37,7 milióna eur. Kancelária prezidentky  má v návrhu na budúci rok rozpočtované výdavky vo výške 5,32 milióna eur. 

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová pred vystúpením so Správou o stave Slovenskej republiky pred poslancami Národnej rady (NR) SR v Bratislave 28. septembra 2021. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Budúci rok si finančne prilepšia poslanci, prezidentka i Úrad vlády SR

Hyundai chce znížiť závislosť na producentoch čipov

Celosvetový nedostatok polovodičov čiastočne spôsobil rastúci dopyt po prenosných počítačoch a ďalších elektronických produktoch počas pandémie. Tento rok sa kvôli nemu uzatvárali niektoré výrobné linky na celom svete. 

Juhokórejská automobilka Hyundai Motor preto prerušila v apríli výrobu v Kórei. Teraz sa chystá vyrábať vlastné čipy, aby znížila závislosť na ich výrobcoch . Uviedla to agentúra Reuters.

Hyundai í30 N-Line kombi.
Neprehliadnite

Automobilka Hyundai chce znížiť závislosť na producentoch čipov, plánuje vyrábať vlastné

Septembrová inflácia je najvyššia za desať  rokov

Rast spotrebiteľských cien dosiahol na Slovensku v septembri 4,6 percenta, čo je najviac od novembra roku 2011. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Vyššie ceny ako v septembri 2020 boli vo všetkých dvanástich sledovaných odboroch. Infláciu medziročne zdynamizoval rast cien potravín o 4,3 percenta, čo je najvyššia hodnota od mája 2020. Vysoký rast zaznamenali tie potravinové skupiny, ktorých ceny  významnejšie vzrástli aj voči predošlému mesiacu, a to ovocie, zelenina a mäso.

Najväčšia položka v štruktúre výdavkov slovenských domácností, bývanie a energie, zrýchlila rast cien z augustových 2,2 percenta na septembrových 2,6 percenta. 

Inflácia v septembri 2021 vystúpala na úroveň dlhodobého rekordu
Neprehliadnite

Septembrová inflácia na Slovensku je najvyššia za posledných 10 rokov