Tibora Gašpara z väzby neprepustili

Bývalý policajný prezident T. Gašpar zostáva v kolúznej väzbe. Najvyšší súd SR v pondelok zamietol jeho sťažnosť proti uzneseniu Špecializovaného trestného súdu ako nedôvodnú.

Ten nevyhovel 4. októbra žiadosti T. Gašpara o prepustenie z väzby na slobodu. TASR o tom informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Policajný exprezident Tibor G. zostáva vo väzbe
Neprehliadnite

Policajný exprezident Tibor Gašpar zostáva v kolúznej väzbe

Škodovka zatvára brány

Česká automobilka Škoda Auto, dcérska spoločnosť nemeckého koncernu Volkswagen, od pondelka 18. októbra na dva týždne zastavuje takmer všetky výrobné linky pre globálny nedostatok čipov a ďalších komponentov.

„Je to rana pre celú českú ekonomiku a mimoriadne nepriaznivý signál pre český automobilový priemysel. Ten v krajine zamestnáva približne 180-tisíc ľudí,“ tvrdí ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda. Situáciou v Škode Auto sú podľa neho ohrozené desaťtisíce pracovných miest.

Škoda auto
Neprehliadnite

Škoda Auto na dva týždne zastavuje výrobu pre nedostatok čipov

Cena ropy na maximách

Po raste v minulom týždni pokračovali ceny ropy v tomto trende aj v pondelok, pričom na začiatku obchodovania vyskočili na nové niekoľkoročné maximá, keď cena ropy Brent prekonala 86 dolárov a cena WTI 83,70 dolára za barel. Dôvodom je pokračujúci rast dopytu po rope v reakcii na zvyšujúce sa ceny plynu a uhlia.

Dopyt po rope sa bude v nasledujúcom období podľa všetkého ešte zvyšovať a deficit na ropnom trhu sa pravdepodobne ešte zhorší. Dá sa totiž počítať s ešte väčšou energetickou krízou, keďže teploty na severnej pologuli už idú nadol.

ropné pole
Neprehliadnite

Cena ropy prekročila niekoľkoročné maximá, prekonala 86 amerických dolárov za barel

Nové vakcíny

Francúzsko-rakúska spoločnosť Valneva v pondelok oznámila, že klinické testy jej vakcíny proti koronavírusu boli „pozitívne". Stalo sa tak mesiac po tom, ako Británia vypovedala spoločnosti zmluvu na dodávku jej protikoronavírusových vakcín.

Vakcína od Valnevy s názvom VLA2001 obsahuje „neaktívny" koronavírus, ktorý má pomôcť telu vybudovať si protilátky.

Podľa jedného z vedúcich pracovníkov výskumu vakcíny, profesora Adama Finna, ide o „oveľa tradičnejší prístup k výrobe vakcín" ako v prípade očkovacích látok, ktorými sa v súčasnosti proti koronavírusu očkuje v Európe, Británii a Severnej Amerike.

V Maďarsku sa situácia opäť pomaly zhoršuje. Stúpajú hospitalizácie, počet nakazených aj obete covidu.
Neprehliadnite

Spoločnosť Valneva oznámila úspešné výsledky testov svojej vakcíny proti covidu

Vražda holandského novinára

V Holandsku sa v pondelok začal proces s dvoma mužmi obvinenými z vraždy investigatívneho novinára Petra R. de Vriesa. Informovala o tom agentúra AFP.

Podozrivý strelec je podľa polície 21-ročný Holanďan Delano G., zatiaľ čo 35-ročný Poliak Kamil E. žijúci v Holandsku je obvinený z toho, že obeť sledoval a šoféroval únikové vozidlo.

Peter R. de Vries
Neprehliadnite

Začal sa proces s obvinenými z vraždy holandského novinára de Vriesa