Inflácia vystrelila

Medziročná miera inflácie v eurozóne v novembri vystúpila na 4,9 percenta. Dostala sa tak na najvyššiu hodnotu od zavedenia spoločnej európskej meny euro pred dvadsiatimi rokmi.

Zvýšila sa zo 4,1 percenta v októbri najmä kvôli pokračujúcemu zdražovaniu energií. Vo svojom rýchlom odhade to oznámil štatistický úrad Eurostat.

Oproti októbru sa ceny zvýšili o 0,5 percenta. Rast inflácie, ktorý podľa ekonómov súvisí s hospodárskym oživením, sprevádzaným zdražovaním energií a nedostatkom niektorých surovín, ktoré pokračuje už od konca leta.

Aj v novembri sa na jej výške podieľali predovšetkým energie, ktoré medziročne zdraželi o 27,4 percenta (v októbri o 23,4 %).

KK23 Frankfurt nad Mohanom - Znak eura pred budovou Európskej centálnej banky 21. septembra 2007 vo Frankfurte nad Mohanom. Jednotná európska mena dosiahla v piatok úroveò 1,41 USD/EUR . FOTO TASR/AP  The Euro sign is seen in front of the European Central Bank in Frankfurt, central Germany, on Friday, Sept. 21, 2007. The euro kept up its unassailable upward march on Friday, breaking through US$1.41, and setting a new high, a record analysts said is likely to be broken again and again. (AP Photo/
Neprehliadnite

Inflácia v eurozóne vystúpila najvyššie od vzniku eura

Omikron v 10 štátoch EÚ

V desiatich krajinách Európskej únie bolo doteraz potvrdených 42 prípadov variantu omikron. V utorok to uviedla riaditeľka Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) Andrea Ammonová.

Úrady v 27 členských štátoch EÚ podľa šéfky ECDC analyzovali ďalších šesť „pravdepodobných“ prípadov nákazy omikronom. Riaditeľka centra o aktuálnej bilancii informovala počas on-line konferencie zorganizovanej slovinským predsedníctvom v Rade EÚ.

A. Ammonová spresnila, že potvrdené prípady nového variantu covid-19 boli „mierne alebo bez príznakov“ , aj keď väčšinou boli medzi nakazenými mladšie vekové skupiny.

KK2 Rím - Zľava eurokomisárka pre zdravie Stella Kyriakidesová, taliansky minister zdravotníctva Roberto Speranza, riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge a riaditeľka Európskeho strediska pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) Andrea Ammonová  počas stretnutia s novinármi 26. februára 2020 v Ríme. FOTO TASR/AP 
From left, European Commissioner for Health Stella Kyriakides, Italy's Minister of Health Roberto Speranza, World Health organization Director for Europe
Neprehliadnite

V desiatich štátoch Európskej únie bolo potvrdených spolu 42 prípadov variantu omikron

Arriva stále v problémoch

Nový regionálny autobusový dopravca v Bratislavskom kraji Arriva situáciu nezvláda. Vyhlásil to v utorok predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba s tým, že v hre sú tri možné riešenia problému.

Prvým je rokovanie Arrivy s potenciálnymi subdodávateľmi, kde už prebiehajú rokovania.

Ak by k dohode došlo, mohla by sa dopravná obslužnosť zvýšiť už o pár dní na 90 a viac percent.

Druhým riešením je pokračovanie v súčasnom tempe, kde dopravca bude naberať vodičov postupne a trvať to bude niekoľko týždňov. Tretím riešením je vypovedanie zmluvy s Arrivou, J. Droba však hovorí o nepopulárnom scenári.

Na snímke predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba počas tlačovej konferencie na tému Aktuálna situácia v prímestskej autobusovej doprave a možné riešenia 30. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubuaer
Neprehliadnite

Juraj Droba: Arriva situáciu nezvláda, v hre sú tri scenáre

Podnikateľ J. Brhel na slobode

Najvyšší súd prepustil obvineného podnikateľa Jozefa Brhela z kauzy Mýtnik na slobodu. Súd dospel k záveru, že dôvody kolúznej väzby u obvineného už nie sú. Informovala o tom hovorkyňa NS Alexandra Važanová.

Senát tak na neverejnom zasadnutí zrušil uznesenie sudkyne pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS˥, ktorým bolo rozhodnuté o predĺžení lehoty trvania väzby J. Brhela.

Senát zároveň zamietol návrh prokurátora na predĺženie lehoty trvania väzby, ako aj sťažnosť prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry proti uzneseniu sudkyne pre prípravné konanie ŠTS. Obhajoba rozhodnutie privítala. Podnikateľa obvinili a zadržali pri januárovej policajnej akcii Mýtnik.

OLIGARCHA Z POZADIA
SMERU
Jozef Brhel je považovaný
za mecenáša strany Smer
Roberta Fica.
Neprehliadnite

Najvyšší súd poslal podnikateľa Jozefa Brhela na slobodu

Facebook musí predať Giphy

Britský protimonopolný úrad (CMA) nariadil americkej firme Meta Platforms, ktorá je prevádzkovateľom Facebooku, aby predala platformu pre animované obrázky Giphy. Facebook službu Giphy kúpil vlani v máji.

CMA to zdôvodnil obavami z dopadov na konkurenčné prostredie, a to ako na užívateľov sociálnych médií, tak na zadávateľov reklamy. Protimonopolný úrad tiež uviedol, že akvizícia by umožnila firme Facebook, ktorá sa medzitým premenovala na Meta, zvýšiť už aj tak významnú trhovú silu. A to tým, že by mohla odmietať či obmedzovať prístup k službe Giphy a jej databáze obrázkov GIF iným platformám.

WA 34 Sausalito - Šéf Facebooku Mark Zuckerberg oznamuje, že spoločnosť Facebook sa premenuje na Meta počas virtuálneho podujatia v kalifornskom Sausalite vo štvrtok 28. októbra 2021. Nové meno bude zastrešovať služby ako Facebook či Instagram. Ide o verziu internetu pre virtuálnu realitu, ktorú tento americký technologický gigant vidí ako budúcnosť. FOTO TASR/AP 

Seen on the screen of a device in Sausalito, Calif., Facebook CEO Mark Zuckerberg announces their new name, Meta, during a virtual e
Neprehliadnite

Britský protimonopolný úrad nariadil majiteľovi Facebooku predať platformu Giphy