Afganské hnutie Taliban bude rešpektovať práva žien, ale v medziach noriem islamského práva, vyhlásil v utorok na svojej prvej tlačovej konferencii hovorca Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid.

Roky bol tieňovou postavou, ktorá vydávala vyhlásenia v mene militantov, pripomenula agentúra AP.

Mudžáhid taktiež uviedol, že Taliban chce, aby súkromné médiá „zostali nezávislé“. Zdôraznil však, že novinári „by nemali pracovať proti národným hodnotám“.

nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier
Neprehliadnite

Podľa nemeckého prezidenta sú scény z letiska v Kábule hanbou pre Západ

Mudžáhid ďalej povedal, že Afganistan nebude ukrývať nikoho, kto by chcel útočiť na iné krajiny. Toto bola podľa AP kľúčová požiadavka v dohode, ktorú militanti uzavreli v roku 2020 s administratívou vtedajšieho prezidenta USA Donalda Trumpa a ktorá viedla ku konečnému stiahnutiu amerických síl z krajiny, a to už za súčasného prezidenta Joe Bidena.

Mudžáhid takisto sľúbil, že talibovia zaručia bezpečnosť Afganistanu, že sa nesnažia pomstiť a že každého omilostili, aj keď spolupracoval s bývalou vládou alebo so zahraničnými vládami alebo silami v krajine.

„Uisťujeme vás, že nikto sa nepôjde k ich dverám opýtať, prečo im pomáhali,“ povedal.

Mnoho Afgancov sa však obáva, že Taliban opäť zavedie v krajine brutálne zákony, ktoré uplatňoval, keď bol pri moci – ešte pred zahraničnou vojenskou inváziou spred 20 rokov.

Burka nebude povinná

Islamistické hnutie Taliban po prvý raz od opätovného nástupu k moci v Afganistane naznačilo, že nezavedie pre ženy povinnosť nosiť úplnú burku ako v čase, keď naposledy vládlo v tejto krajine.

Na základe prísnych nariadení militantov boli v rokoch 1996 – 2001 zatvorené dievčenské školy, ženy mali zákaz cestovať a pracovať, pričom boli nútené nosiť na verejnosti celotelovú burku.

„Burka nie je jedinou šatkou na zakrytie hlavy, ktorá môže byť vyžadovaná. Sú tu aj ďalšie možnosti,“ uviedol hovorca politickej kancelárie Talibanu v katarskej Dauhe, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.

Burka je jednodielny vrchný odev, ktorý pokrýva celú hlavu a telo, so sieťovinou ako priezorom. Hovorca však nešpecifikoval iné typy prikrývky hlavy, ktoré by boli pre Taliban prijateľné.

Popri obavách týkajúcich sa oblečenia mnohé krajiny a ľudskoprávne skupiny upozorňujú aj na ochranu práv vzdelávania žien v Afganistane, ktoré je teraz v rukách ozbrojených fundamentalistov. Tí v nedeľu vstúpili do afganského hlavného mesta Kábul a prevzali moc v krajine.

„Ženy môžu získať vzdelanie od základnej školy až po univerzitu. Túto politiku sme oznámili na medzinárodných konferenciách v Moskve a Dauhe,“ vyhlásil zmienený hovorca.

Dodal, že tisíce škôl, ktoré ovláda Taliban, sú stále v prevádzke.

Predchádzajúca vláda Talibanu zaviedla najprísnejšie výklady islamského práva šaría a zriadila náboženskú políciu na potláčanie nerestí obyvateľstva. Talibanské súdy vyniesli extrémne verdikty vrátane odsekávania rúk za krádež či ukameňovanie žien za cudzoložstvo.

Ruský veľvyslanec: Nič nenasvedčuje čistkám

Utorkové stretnutie ruského veľvyslanca v Afganistane Dmitrija Žirnova s predstaviteľmi Talibanu sa nieslo v pozitívnom duchu. Podľa diplomata nič nenasvedčuje čistkám zo strany Talibanu, informovali agentúry Interfax a RIA Novosti.

„Stretnutie bolo zamerené výlučne na otázky bezpečnosti (ruského) veľvyslanectva. Stretnutie bolo pozitívne a konštruktívne,“ uviedol Žirnov po stretnutí pre televíznu stanicu Rossija 24 a dodal, že talibovia ho ubezpečili o priateľských vzťahoch s Ruskom a potvrdili, že garantujú bezpečnosť ruského zastupiteľstva.

Podľa Žirnova je situácia v Kábule pokojná, v meste nepočuť žiadne výstrely a nič nenasvedčuje tomu, že by talibovia chystali čistky.

„Talibovia garantovali amnestiu pre všetkých, ktorí boli lojálni režimu, slúžili mu a pracovali preň, a to vrátane vojakov. Vychádzajú z toho, že to bola ich práca a plnili príkazy... Nie sú žiadne známky čistiek, nejakých trestov či násilia (zo strany Talibanu)... Zdôrazňujem, že to je môj terajší dojem k dnešnému večeru,“ uviedol Žirnov.

Bojovníci Talibanu obsadili v nedeľu afganské hlavné mesto Kábul prekvapujúco ľahko a zvrhli vládu, dve desaťročia vojensky podporovanú Spojenými štátmi a alianciou NATO. Náhla zmena situácie vyvolala paniku medzi Afgancami, ktorí sa masovo snažia dostať z vlasti.

Dočasný prezident krajiny

Afganský viceprezident Amrulláh Sálih v utorok uviedol, že v čase neprítomnosti prezidenta Ašrafa Ghaního, ktorý v nedeľu opustil Afganistan, sa stáva úradujúcou hlavou štátu.

„Na ujasnenie: Podľa afganskej ústavy sa v čase neprítomnosti, úteku, rezignácie alebo smrti prezidenta stáva prvý viceprezident dočasným prezidentom. V súčasnosti sa nachádzam v krajine a som legitímnym dočasným prezidentom. Obraciam sa na všetkých lídrov, aby som zaručil podporu a konsenzus,“ uviedol Sálih v príspevku na sociálnej sieti Twitter.

Bojovníci Talibanu obsadili v nedeľu afganské hlavné mesto Kábul prekvapujúco ľahko a zvrhli vládu, dve desaťročia vojensky podporovanú Spojenými štátmi a alianciou NATO. Afganský prezident Ašraf Ghaní krátko predtým utiekol z krajiny.

Afghanistan
Neprehliadnite

EÚ nemá na Taliban výraznejšie ekonomické páky, upozornil týždenník Politico