Radikálne hnutie Taliban postupne ovláda celú krajinu a na scénu sa dostávajú videá, ktoré spochybňujú mierumilovnú tvár tohto militantného hnutia.

Tlmočník, ktorý utiekol českým špeciálom, dokonca tvrdí, že Taliban má zoznamy spolupracovníkov zahraničných ambasád a keby neušiel, určite by si poňho prišli.

Jeho slová sú v príkrom rozpore s tvrdeniami hovorcu Talibanu, ktorý na prvej tlačovej konferencii uisťoval, že nikto sa nepôjde k ich dverám opýtať, prečo im pomáhali.

KK41 Kábul - Bojovníci islamistického hnutia Taliban hliadkujú pred Medzinárodným letiskom Hámida Karzaja 16. augusta 2021 v Kábule.  Militantné hnutie Taliban po rýchlej ofenzíve z posledných dní v nedeľu bez boja obsadilo kľúčové mesto Džalalabad a vstúpilo do metropoly Kábul, kde jeho bojovníci obsadili aj prezidentský palác. Afganský prezident Ašraf Ghaní z krajiny utiekol. Letecké spoločnosti United Airlines, British Airways a Virgin Atlantic v tejto súvislosti presmerovali svoje lety tak,
Neprehliadnite

Taliban sa zaviazal rešpektovať práva žien. V medziach noriem islamského práva, upresnil

Zapálili zábavný park, sochy Islám zakazuje

Len niekoľko málo dní po tom, čo svet obleteli zábery bojovníkov radikálneho islamského hnutia Taliban jazdiacich v autíčkach po autodromu, sa na sociálnych sieťach objavilo ďalšie video.

Tentoraz však na záberoch podobný park zapaľujú. Vadilo im, že sa v parku nachádzali sochy rôznych osobností. To totiž islam zakazuje, píše server idnes.cz.

Predtým sa na internete objavila videá, na ktorých si bojovníci Talibanu užívajú v zábavnom parku. Aktuálne kolujú zábery, na ktorých podobný park mizne v plameňoch. Podľa užívateľov sociálnej siete Twitter by sa malo jednať o areál v meste Šeberghán, asi 550 kilometrov od Kábulu.

Talibanci mali park zapáliť kvôli sochám, ktoré sa tu nachádzali. Obdiv vo forme sôch je totiž proti islamským praktikám. „Taká je logika brutálneho talibanského emirátu. Vlasť je obsadená,“ komentuje vyčíňanie jeden z užívateľov na Twitteri.

Strieľali na mladých s vlajkami

Ďalšie zábery pochádzajú z mesta Jalalabad na východe Afganistanu. Mladí Afganci tam na protest proti Talibanu hrdo vyvesujú štátnej vlajky. Podľa svedkov na nich bojovníci radikálneho islamského hnutia strieľajú, na mieste majú byť okrem zranených aj mŕtvi.

V afganskej metropole pokračujú masívne evakuačné operácie, rad západných vlád sa snaží z krajiny dostať svoje občanov aj Afgancov, ktorí s nimi spolupracovali a boja sa preto pomsty Talibanu. 

Taliban sa nezmenil, hovorí tlmočník

Za hektických okolností opustil afganskú metropolu aj tridsaťpäťročný D. Ch., ktorý pracoval pre českú ambasádu. Práve vďaka tomu získal možnosť utiecť spolu so svojou ženou a matkou z Afganistanu do Česka.

Mal šťastie. Dostal sa do vládneho airbusu, ktorý opustil kábulské letisko ostreľované Talibanom nad nedeľňajším ránom, píše server lidovky.cz.

„Bolo to veľmi hektické. V okolí mesta a na predmestí sa už pohyboval Taliban. Som veľmi vďačný, že môžeme byť v Česku,“ povedal. 

Dúfa, že sa mu do Českej republiky podarí dostať aj príbuzného s rodinou. „Kvôli mne a mojej práci sa ocitol v ohrození. Žili sme v jednom dome,“ vysvetľuje.

„Aj v médiách píšu, ako Taliban hľadá spolupracovníkov zahraničných ambasád a postupuje dvere od dverí. Majú zoznamy ľudí. Keby sme zostali, určite by nás hľadali. Neviem, čo by sa nám stalo. V minulosti ale zabili mnoho ľudí, ktorí hovorili viacerými jazykmi, ak ich chytili. Taliban sa nezmenil. Zabíja ľudí, ktorí pracujú pre medzinárodnú komunitu,“ hovorí tlmočník, ktorý ocenil prácu českého veľvyslanca.

Aj jeho prekvapila rýchlosť, s ktorou Taliban prevzal kontrolu nad Afganistanom.

„Nikto to nečakal. Všetci boli v šoku. Nikto nevedel, čo sa deje. Afganská vláda, americká ambasáda, ale aj ďalšie tvrdili, že Taliban nemá dostatočnú silu vstúpiť do Kábulu. Zrazu som v piatok večer videl v televíznych správach, že vstupuje. Bezprostredne po tom mi volali z českej ambasády kvôli evakuácii,“ popisuje hektické okamihy.

Tlmočník napriek tomu dúfa, že Afganistan bude bezpečnou krajinou, kam sa budú môcť Afganci zo zahraničia vrátiť bez toho, aby im niečo hrozilo.

„Keď sa niekde narodíte, milujete to tam. Je to ako s matkou. Keď bude krajina bezpečná, nikto nebude chcieť túto matku opustiť. Ak vám hrozí vražda, strata práce a ďalšie hrozby, nemôžete sa vrátiť. Ak bude šanca tu získať azyl, využijeme to, ale predovšetkým stále veríme v sen, ktorý sa raz stane skutočnosťou, že sa budeme môcť vrátiť do svojej krajiny,“ uzatvára tlmočník.

Pri odlete sa množstvo Afgancov chcelo dostať do lietadla.
Neprehliadnite

Evakuačné lety z Kábulu pokračujú, USA vyšetrujú ľudské pozostatky na podvozku jedného z nich