Premiér Eduard Heger prostredníctvom sociálnych sietí informoval, že počas telefonátu s prezidentom Volodymyrom Zelenským vyjadril silnú vieru v ukrajinské víťazstvo.

„Demokratický svet nemôže dovoliť, aby vojnoví šialenci určovali svetový poriadok. Preto všestranná pomoc Ukrajine bude naďalej pokračovať a Slovensko bude naďalej súčasťou koalície krajín, o ktorú sa Ukrajinci na ceste k svojmu víťazstvu môžu oprieť,“ uviedol.

Okrem toho pripomenul, že už dnes je nutné myslieť na povojnovú budúcnosť. Heger očakáva, že na nadchádzajúcom summite EÚ sa Ukrajina stane oficiálnym kandidátom na vstup do Únie.

„Osobne som v tejto veci intervenoval na mnohých stretnutiach s európskymi lídrami. Chcem povedať aj to, že Ukrajina v spolupráci s Európskou úniou pripravuje plán povojnovej obnovy. Je to niečo na spôsob nášho Plánu obnovy a odolnosti, akurát prispôsobený na ukrajinské ekonomicko-politické reálie,“ vysvetlil.

Ďalej sa tiež zamýšľa nad tým, že ak sa k plánovaným európskym fondom pridajú aj príspevky zo Spojených štátov či medzinárodných finančných inštitúcií, Ukrajina by mohla mať pred sebou bezprecedentný investičný stimul.

„Keď spojíme ukrajinskú húževnatosť, pracovitosť a ukrajinské prírodné zdroje so západným kapitálom, podnikavosťou a západnými technológiami, povojnová obnova Ukrajiny bude znamenať významný príspevok k celosvetovému hospodárskemu rastu. Najprv však musíme spoločne presadiť mier,“ uzavrel.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas krátkeho vyjadrenia pre médiá v Bratislave v utorok 7. júna 2022. Matovič reagoval na rozhodnutie prezidentsky SR Zuzany Čaputovej, ktorá  vrátila parlamentu na opätovné prerokovanie tzv. protiinflačný balík. Vetuje ho v častiach, týkajúcich sa opatrení, ktoré by mali byť účinné od januára 2023. Nespĺňajú podľa nej dôvody na skrátené legislatívne konanie. V prípade prelomenia veta sa obráti na Ústavný súd (ÚS) SR. F
Neprehliadnite

Eduard Heger je lepší premiér ako ja, priznal Igor Matovič