Suezský prieplav zvýši od mája poplatky za tranzit loďou. Oznámil to správca tejto dopravnej tepny spájajúcej Stredozemné a Červené more. Navýšenie sa dotkne napríklad ropných tankerov, ktoré tvoria podstatnú časť plavidiel, ktoré prieplav využívajú. Informovala o tom agentúra AP.

Rast globálneho obchodu

Podľa správcu prieplavu je navýšenie poplatkov ,,v súlade s významným rastom globálneho obchodu". Väčšie výnosy majú ísť na ďalší rozvoj infraštruktúry. V súčasnosti pokračujú práce na predĺžení obojsmerného úseku kanála.

Zvýšenie tarify pre ropné tankery vzrastie z piatich na 15 percent nad bežný tranzitný poplatok. Nákladné lode s automobilmi a ďalším tovarom si priplatia o 14 percent nad bežnú tarifu prieplavu. Navýšenie sa bude týkať aj ďalších druhov lodí.

Nárast lodnej dopravy

Vlani Suezský prieplav zvýšil tržby o 12,8 percenta na rekordných 6,3 miliardy dolárov. Vodnou cestou vlani preplávalo 20 649 plavidiel, čo je oproti predchádzajúcemu roku nárast o desať percent. Vlani prieplav na niekoľko dní zablokovala kontajnerová loď Ever Given.

Suezský prieplav bol otvorený v roku 1869 a v súčasnej dobe ním prechádza okolo desať percent svetového obchodu vrátane siedmich percent globálnych dodávok ropy.

Ďalšie dôležité správy

Plavbu okolo brehov Afriky skrátil Suezský prieplav.
Neprehliadnite

Ceny za prepravu nákladov po mori zostanú zrejme vysoké aj tento rok