Európska únia sa spolieha na srbské zásoby lítia ako na strategický zdroj dôležitý pre prechod na elektromobilitu. Namiesto istoty dodávok surovín čelí Brusel silnej kritike za ekologické riziká, odpor obyvateľstva sa prehlbuje. To podkopáva dlhodobý cieľ integrovať Srbsko do Únie.
Ložisko Jadar v Srbsku je podľa odhadov dostatočné na napájanie až jedného milióna elektromobilov a pokrýva 25 percent očakávaného dopytu Európy po lítiu, informuje Politico. Ide o najväčší európsky zdroj tejto suroviny, ktorý sa nachádza mimo územia EÚ – s potenciálom zabezpečiť kritické dodávky potrebné pre prechod na zelené technológie.
Projekt ťažby lítia, ktorý realizuje nadnárodná spoločnosť Rio Tinto, by mohol získať kľúčovú podporu v rámci legislatívy EÚ o kritických surovinách (CRMA), ktorej cieľom je znížiť závislosť Únie od dodávok z Číny.

EÚ hľadá riešenie, aby vyhovela Ficovi pri spore o tranzit ruského plynu cez Ukrajinu
Napriek tomu čelí projekt v Jadar silnému odporu zo strany obyvateľov Srbska. Obávajú sa ekologických škôd, poukazujú na netransparentnosť a vinia politických lídrov z klientelizmu. Verejná podpora vstupu Srbska do EÚ sa pohybuje okolo 40 percent, pričom konflikt okolo ťažby ju môže ďalej oslabovať.
„Ak sa EÚ rozhodne podporiť projekt Jadar, vyšle tým signál, že ekonomické záujmy prevyšujú základné hodnoty Únie, čo bude mať dramatické dôsledky pre Srbsko a celý región,“ uviedol Aleksandar Matković z Inštitútu pre ekonomické vedy v Belehrade, ktorý sa aktívne podieľa na protestoch proti ťažbe.
Komisár pre priemysel EÚ Stéphane Séjourné predstavil 25. marca zoznam 47 projektov v oblasti kritických surovín. Prekvapivo nezahŕňal žiadne projekty mimo EÚ – čo viedlo k špekuláciám, že dôvodom mohla byť kontroverzia okolo ložiska Jadar. Európska komisia odmietla komentovať, či spor o srbský projekt ovplyvnil rozhodnutie, no zdôraznila, že strategické partnerstvo so Srbskom na poli surovín ostáva prioritou.
Ďalšie dôležité správy
