Skupina Schaeffler má na Slovensku za sebou náročný rok. Koncern u nás prevádzkuje dve fabriky, jednu na Kysuciach, druhú v Skalici. Obom v minulom roku výrazne klesol zisk, tržby išli naopak hore. Schaeffler Kysuce znížil v roku 2022 zisk o 93 percent na 1,66 mil. eur a Schaeffler Skalica o 73 percent na 3,44 mil. eur. Tržby kysuckého závodu sa zvýšili o 17 percent na 658,9 mil. eur. Skalickej fabrike vzrástli o štyri percentá na 452 mil. eur.

Skupina konštatuje, že rok 2022 bol jedným z najdynamickejších období posledných rokov. „Celý rok sme sa vyrovnávali s nestabilitou zákazníckych požiadaviek, nestabilitou dodávateľského reťazca a, samozrejme, s infláciou. Negatívne nás ovplyvňoval najmä rast cien základného materiálu, predovšetkým ocele,“ konštatujú obe spoločnosti vo svojich výročných správach. Negatívny vplyv mala na fabriky aj energetická kríza, či zvýšené náklady na prepravu.

Čo sa týka aktuálneho roku, snahou oboch závodov je pokračovať vo výzvach určených celému sektoru, najmä čo sa týka E-mobility. Očakávajú aj pokračovanie zvyšovania tlaku na efektivitu a flexibilitu. „Naplniť očakávania obchodných jednotiek v súvislosti s realizáciou nových projektov pre E-mobilitu bude veľkou a náročnou výzvou," uvádza Schaeffler zhodne v oboch výročných správach.

Schaeffler je celosvetový líder medzi dodávateľmi pre automobilový a ostatný priemysel. Technologická spoločnosť vyrába presné komponenty a systémy pre hnacie ústrojenstvo a podvozky, ako aj riešenia valivých a klzných ložísk pre množstvo priemyselných použití. Na Slovensku pôsobí vyše 30 rokov.

Ďalšie dôležité správy

Schaeffler Kysuce
Neprehliadnite

Schaeffler eviduje pokles zisku za prvý štvrťrok, hodnota mimoriadnych položiek prudko vzrástla