Spoločnosť D4R7 tvrdí, že pri nakladaní s odpadom pri výstavbe diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 postupovala správne. TASR o tom informoval v stanovisku spoločnosti v reakcii na obvinenia z ohrozovania a poškodzovania životného prostredia Tomáš Stupavský.

„Prezídium Policajného zboru informovalo o vznesení obvinenia spoločnosti D4R7 Construction, ako aj viacerým fyzickým osobám pre podozrenie z neoprávneného nakladania s vyťaženým materiálom z lokality Mlynské Nivy. Spoločnosť D4R7 si je istá, že postupovala správne a v súlade so všetkými slovenskými právnymi predpismi, čo preukáže v prebiehajúcom konaní po tom, čo jej bude umožnené bližšie sa oboznámiť s detailmi vyšetrovania," uviedol.

Nultý obchvat Bratislavy je takmer dokončený.  Jednotlivý úseky diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 sú takmer hotové a sú pripravené na odovzdanie do užívania vodičom. Na snímke z dronu pohľad na križovatku Rusovce ako súčasť diaľnice D4 v pozadí nájazd na Lužný most. V Bratislave 10. júna 2021. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

V prípade výstavby diaľnice D4R7 padli ďalšie obvinenia

Ako ďalej informoval, v protiklade s tým, čo hovorí obvinenie, spoločnosť D4R7 pristúpila k opätovnému použitiu čistého, inertného a neškodného materiálu, ktorý neobsahoval žiaden odpad s nebezpečnými alebo toxickými látkami. „Nešlo o nič iné ako o stavebný materiál, ktorého vhodnosť a bezpečnosť z hľadiska životného prostredia potvrdili chemické, fyzikálne a mechanické testy," doplnil.

Polícia koncom júna informovala, že v prípade podozrení zo spáchania trestných činov pri výstavbe diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 vzniesli policajti ďalšie obvinenia. K obvineniu z ohrozovania a poškodzovania životného prostredia už obvineným 48-ročnému občanovi Španielskeho kráľovstva Juanovi J. B. S. a 53-ročnému občanovi Nemeckej spolkovej republiky Michaelovi H. pribudlo tiež obvinenie zo zločinu neoprávneného nakladania s odpadmi spáchaného formou spolupáchateľstva.

Colný hraničný priechod Vyšné Nemecké – Užhorod
Neprehliadnite

Top udalosti v doprave: Prechod hraníc podmienia očkovaním alebo karanténou

Vyšetrovateľ zároveň vzniesol obvinenie v súvislosti s ustanoveniami zákona o trestnej zodpovednosti právnických osôb v prípade zločinu neoprávneného nakladania s odpadmi spoločnosti D4R7 Construction.

Konanie sa týkalo zhodnocovania odpadu v celkovom množstve 507 020 ton, pochádzajúceho z výkopových prác v areáli autobusovej stanice Mlynské nivy, ktorý použili na povrchovú úpravu terénu pri výstavbe telesa komunikácie nultého obchvatu hlavného mesta.

V prípade preukázania viny pred súdom hrozí obvineným trest odňatia slobody v trvaní od troch až do ôsmich rokov. Obvinení sú v súčasnosti stíhaní na slobode. Oboch polícia už na konci mája 2020 obvinila z trestného činu ohrozovania a poškodzovania životného prostredia, ktoré sa malo týkať nelegálnej ťažby materiálu na výstavbu diaľnice.