Španielsko zníži daň z pridanej hodnoty na elektrinu o polovicu, aby ochránilo spotrebiteľov pred prudko rastúcou infláciou. Vyhlásil to v stredu premiér Pedro Sánchez. TASR správu prevzala z AFP.

Vláda chce ochrániť občanov

Oznámenie prichádza po porážke Sánchezových socialistov v nedeľných regionálnych voľbách v Andalúzii, ktorá bola dlhé roky baštou strany.

Sánchez v parlamente povedal, že vláda schváli zníženie DPH z 10 percent na 5 percent na sobotňajšom mimoriadnom zasadnutí, „aby aj naďalej chránila občanov pred následkami vojny" na Ukrajine.

Španielska vláda už minulý rok znížila DPH na elektrinu z dovtedajších 21 percent na 10 percent, aby zmiernila vplyv zvyšovania cien elektriny na spotrebiteľov.

Najnovšia redukcia dane bude súčasťou balíka opatrení, ktoré sa kabinet chystá prijať v sobotu. Cieľom je pomôcť spotrebiteľom vyrovnať sa so stúpajúcou infláciou, ktorá sa v máji vyšplhala na 8,7 percenta, na najvyššiu úroveň za 27 rokov.

Bližšie podrobnosti o tom, aké opatrenia prijme, vláda nezverejnila.

Marcový núdzový balík

V marci kabinet schválil prvý núdzový balík v hodnote niekoľkých miliárd eur na zmiernenie rastu cien energií pre podniky a spotrebiteľov.

Ministerka práce Yolanda Diazová navrhla tiež znížiť ceny mesačných preukazov vo verejnej doprave o 50 percent a ponúknuť 300 eur ľuďom, ktorí sú najpostihnutejší rastúcimi cenami. „Inflácia tvrdo vplýva na rodiny. Vláda konala rýchlo a rozhodne, ale stále to nestačí," napísala na sociálnej sieti Twitter.

V nedeľných voľbách v Andalúzii zvíťazila s veľkým náskokom hlavná španielska opozičná Ľudová strana. Získala 58 kresiel v 109-člennom regionálnom parlamente, čo je vôbec prvá absolútna väčšina v tomto regióne na juhu krajiny.

Sánchezovi socialisti získali len 30 kresiel, čo je vôbec najhorší výsledok v tomto najľudnatejšom regióne Španielska.

Ďalšie dôležité správy

KK5 Washington - Americký prezident Joe Biden počas prejavu o stave Únie 1. marca 2022 vo Washingtone. Americkí vojaci budú s plným nasadením brániť
Neprehliadnite

Bidenovi výrazne klesajú preferencie, snaží sa vyjednať dočasnú nulovú daň z benzínu