Ľudskoprávni aktivisti, novinári či politici sa zrejme stali obeťami sledovania prostredníctvom špionážneho softvéru, ktorý izraelská firma NSO Group predávala autoritatívnym režimom po celom svete.

Vyplýva to z analýzy uniknutého zoznamu vyše 50-tisíc mobilných telefónnych čísel, o ktorom prvýkrát informovali v nedeľu neziskové organizácie a svetové médiá, píše denník The Guardian.

Spoločnosť NSO Group a jej škodlivý softvér Pegasus – schopný zapnúť mikrofón či kameru na mobilnom zariadení a zbierať jeho dáta – sa dostávali na titulky novín od roku 2016, keď bola NSO obvinená, že takto napomáhala sledovať disidenta v Spojených arabských emirátoch (SAE).

Nedeľňajšia správa o spomínanom zozname s desaťtisícami mobilných čísel vznikla vďaka spolupráci denníkov ako The Washington Post, The Guardian či Le Monde s ďalšími médiami a organizáciami.

Ako uvádza agentúra AFP, najnovšie zistenia odhaľujú, v akej miere až mohol byť softvér Pegasus zneužívaný.

The Washington Post informoval, že čísla na uniknutom zozname neboli priradené ku konkrétnym osobám či subjektom. Ďalšie médiá podieľajúce sa na tejto investigatíve však dokázali pomocou mobilných čísel identifikovať viac ako 1000 ľudí vo vyše 50 krajinách.

Novinári, kráľovské rodiny, premiéri, ministri

Je medzi nimi 189 novinárov z médií ako Agence France-Presse (AFP), The Wall Street Journal, CNN, The New York Times, El País, Associated Press (AP), Le Monde, Bloomberg, The Economist či Reuters.

Medzi touto zhruba tisíckou ľudí sa nachádza aj niekoľko členov arabských kráľovských rodín, 85 ľudskoprávnych aktivistov a viac ako 600 politikov a vládnych úradníkov vrátane hláv štátov, premiérov a ministrov.

Na zozname sa nachádzajú telefónne čísla osôb, o ktoré sa od roku 2016 zaujímali vlády krajín vrátane Azerbajdžanu, Bahrajnu, Indie, Kazachstanu, Maďarska, Maroka, Mexika, Rwandy, Saudskej Arábie či SAE.

Ako však uvádza AFP, nie je jasné, koľko z mobilných zariadení bolo terčom sledovania a koľko z nich Pegasus skutočne napadol. Najviac čísel – až 15 000 – pochádzalo z Mexika, pričom sa medzi nimi údajne objavilo aj číslo mexického novinára Cecilia Pinedu Birta, ktorého zavraždili v roku 2017.

Podľa denníka The Washington Post forenzná analýza objavila stopy po aktivite Pegasu v 37 mobilných zariadeniach zo spomínaného zoznamu. Boli medzi nimi aj mobily dvoch žien, čo sa poznali s novinárom Džamálom Chášukdžím, ktorého v roku 2018 brutálne zavraždilo saudskoarabské zásahové komando.

India, Maďarsko, Maroko a Rwanda obvinenia zo sledovania mobilov prostredníctvom škodlivého softvéru Pegasus odmietli. Zvyšné zo spomínaných krajín sa k týmto skutočnostiam bezprostredne nevyjadrili, píše The Guardian.

Maďarsko: Tajná služba Pegasus nepoužila

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó poprel pondelkové správy médií, že vláda použila softvér na preniknutie do smartfónov novinárov a verejných činiteľov.

„Vláda nemá vedomosti o tomto type zberu údajov,“ uviedol podľa agentúry AFP Szijjártó na tlačovej konferencii. Zdôraznil, že maďarská tajná služba nepoužila softvér Pegasus „žiadnym spôsobom“.

Britský denník The Guardian v nedeľu na svojej webovej stránke informoval, že maďarská vláda premiéra Viktora Orbána je podozrivá z používania špionážneho softvéru Pegasus na sledovanie mobilných telefónov investigatívnych novinárov a majiteľov nezávislých médií v Maďarsku. Pegasus predáva izraelská spoločnosť NSO Group.

Viktor Orbán
Neprehliadnite

Orbánova vláda nasadila nepohodlným novinárom do mobilov špionážny softvér, tvrdí Guardian

Analýzu mobilov a uniknutých dát urobila francúzska nezisková novinárska organizácia Forbidden Stories v spolupráci s maďarskými novinármi. V mnohých prípadoch sa analýzou dokázalo, že mobily boli infikované sofistikovaným softvérom Pegasus.

Terčom sa stalo najmenej desať právnikov, opozičný politik a najmenej päť novinárov, píše The Guardian. Jedným z týchto maďarských novinárov je Szabolcs Panyi, známy širokou škálou kontaktov v diplomatických a národnobezpečnostných kruhoch.

NSO: Nepodložené, domnelé

Spoločnosť NSO v nedeľu označila správy o sledovaní za „plné nesprávnych domnienok a nepodložených teórií“. Vo veci plánuje podniknúť právne kroky. Dodala, že Pegasus predáva „výhradne orgánom činným v trestnom konaní a spravodajským službám preverených vlád“.

Pegasus umožňuje útočníkovi prezrieť všetok obsah mobilného telefónu vrátane odkazov v aplikáciách, fotografií a údajov z GPS. Tento softvér tiež dokáže zmeniť mobil na zariadenie na nahrávanie zvuku alebo na videorekordér.

Ochrana proti tomu neexistuje, upozorňuje expert

Podobné praktiky boli v minulosti doménou takmer výlučne štátov, ktoré takto sledovali nepohodlné osoby. V súčasnosti takéto služby ponúkajú súkromné spoločnosti ako NSO Goup a ich klienti nemusia byť len vlády, povedal predseda správnej rady Asociácie kybernetickej bezpečnosti Ivan Makatura v spravodajskej relácii Rádiožurnál v RTVS.

„Takúto službu si môže objednať hocikto. Objednáte si konkrétne odpočúvanie konkrétnej komunikácie a dokonca to nemusí byť protizákonné. Otázka je, ako ten, kto si službu objedná, informáciu použije. Proti tomu, nerád to hovorím, ochrana neexistuje,“ vysvetlil Makatura.

Von der Leyenová: Neprijateľné

Škandál v súvislosti so špionážnym softvérom, ktorý izraelská firma NSO Group predávala autoritatívnym režimom, je „úplne neprijateľný“, vyhlásila v pondelok predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

„Musí sa to ešte preveriť, ale ak je to tak, potom je to úplne neprijateľné,“ povedala šéfka EK novinárom počas návštevy Prahy, informovala tlačová agentúra AFP.

Von der Leyenová, ktorá do českej metropoly zavítala so zámerom predstaviť postcovidový plán obnovy pre Česko vo výške siedmich miliárd eur schválený Európskou úniou, údajný kybernetický útok na telefóny novinárov odsúdila.

„Slobodná tlač je jednou zo základných hodnôt Európskej únie,“ uviedla von der Leyenová po stretnutí s českým premiérom Andrejom Babišom.

WA 31 archív Brusel - Na archívnej snímke Český premiér Andrej Babiš odchádza po skončení druhého a záverečného dňa mimoriadneho summitu členských štátov EÚ v Bruseli v utorok 25. mája 2021. Česká polícia navrhla obžalovať premiéra Andreja Babiša v kauze dotácie na stavbu Čapího hnízda. FOTO TASR/AP 

FILE - In this file photo dated Tuesday, May 25, 2021, Czech Republic's Prime Minister Andrej Babis after an EU summit in Brussels.  Czech police recommended again on Monday May 31, 2021, the indic
Neprehliadnite

Európska únia schválila český národný plán obnovy s podmienkami, posvieti si na Babišove firmy