V roku 2022 pracovalo v slovenskom potravinárskom priemysle 32 054 zamestnancov. Oproti roku 2021 sa stav zamestnancov zvýšil o 1,6 percenta. Uviedol to Matej Korpáš z tlačového odboru Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

Zvýšenie počtu zamestnancov

Najvýraznejšie zvýšenie počtu zamestnancov vlani zaznamenali vo výrobe mäsových výrobkov, vrátane hydinových, kde sa počet zamestnancov medziročne zvýšil o 73,1 percenta. Výraznejšie zvýšenie počtu zamestnancov evidovali vo výrobe ostatných potravinárskych výrobkov, kde sa počet zamestnancov oproti predminulému roku zvýšil o 21,3 percenta.

Priemerný počet zamestnancov sa v sledovanom období zvýšil vo výrobe kakaa, čokolády a cukroviniek (o 15,5 percenta), vo výrobe hroznového vína (o 5,1 percenta), vo výrobe hotových krmív (o 4,8 percenta), vo výrobe trvanlivých pekárskych výrobkov (o 3,8 percenta), v odvetví stáčania prírodných minerálnych vôd a výrobe nealko nápojov (o 1,4 percenta), vo výrobe mlynských výrobkov (o 0,9 percenta) a vo výrobe piva a sladu (o 0,2 percenta).

Zníženie počtu zamestnancov

Najvýraznejšie zníženie počtu zamestnancov v roku 2022 nastalo vo výrobe, spracovaní a konzervovaní mäsa a mäsových výrobkov, kde zaznamenali medziročné zníženie o 46,9 percenta, v odvetví spracovania a konzervovania ovocia a zeleniny o 11,3 percenta a vo výrobe cestovín, kde stav zamestnancov poklesol o 9,8 percenta.

Priemerný počet zamestnancov sa znížil vo výrobe pekárskych produktov, vrátane cukrárskych okrem trvanlivých výrobkov (o 5,6 percenta), vo výrobe rastlinných a živočíšnych olejov a tukov (o 4,7 percenta), v odvetví úpravy a spracovania mlieka (o 1,4 percenta), v odvetví výroby a konzervovania hydiny (o 1,0 percenta) a vo výrobe destilovaných alkoholických nápojov (o 0,8 percenta).

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Pre nezáujem Slovákov budú výrobné podniky prijímať viac cudzincov, ukazuje prieskum