Slovenského dizajnéra Jozefa Kabaňa nahradí v automobilke Volkswagen šéfdizajnér britskej automobilovej značky Bentley Andreas Mindt. V piatok o tom informoval špecializovaný server Automotive News, ktorý sa odvoláva na zdroje z automobilky. Volkswagen sa k tomu odmietol vyjadriť.

Kabaň predtým pôsobil aj ako dizajnér v automobilke Škoda, nového šéfa značky VW ale podľa zdrojov niektoré jeho nápady v dizajne veľmi nezaujali.

Bentley je súčasťou skupiny Volkswagen a Mindt sa novej funkcie v značke VW ujme od 1. februára, oznámili zdroje magazínu Automobilwoche, čo je sesterská publikácia Automotive News. Kabaň sa stal šéfdizajnérom značky VW v roku 2020, teraz sa podľa zdrojov presunie v skupine Volkswagen na inú, nespresnenú pozíciu. Očakáva sa, že Volkswagen zmeny oficiálne oznámi v nadchádzajúcich dňoch.

Mindtovým nástupcom v Bentley bude Tobias Sühlmann, ktorý v súčasnosti v Bentley vedie externý design. Sühlmann začal v Bentley pracovať v októbri 2021, predtým pôsobil v automobilkách Bugatti, Aston Martin, McLaren a VW. Bentley patrí v rámci skupiny Volkswagen medzi ultraluxusné značky.

Nový šéf chce iný dizajn

Nový generálny riaditeľ značky VW Thomas Schäfer nie je podľa zdrojov z práce Slováka Kabaňa úplne nadšený. Kabaň bol požiadaný, aby zmenil štýl retro vo vozidle Volkswagen ID Life, ktorý bol predstavený na mníchovskom autosalóne v roku 2021, a namiesto neho navrhol modernejší dizajn. Pôvodný koncept mal byť predobrazom vzhľadu základného elektromobilu VW ID, ktorý má byť predstavený v roku 2025.

Schäfer podľa zdrojov Kabaňov dizajnérsky tím tiež požiadal, aby prepracoval styling chystanej vlajkovej lode VW - elektromobilu Trinity. Schäferovi išlo o to, aby vozidlo nevyzeralo ako sedan, ale skôr ako crossover.

Päťdesiatročný Kabaň zahájil kariéru dizajnéra áut v roku 1999, a to práve vo Volkswagene. V rámci skupiny pracoval pre značky Audi, Bugatti a Škoda. Dlhú kariéru vo Volkswagene má za sebou ale aj Kabaňov nástupca. Päťdesiattriročný Mindt vyrástol vo Wolfsburgu, kde má Volkswagen svoje hlavné sídlo. Mindtov otec pracoval vo Volkswagene ako dizajnér.

Ďalšie dôležité správy

PK 23 archív Drážďany - Na archívnej snímke z 8. júna 2021 pracovník fabriky nemeckej automobilky Volkswagen kladie logo na prednú časť modelu ID.3 v Drážďanoch. Agentúra DPA v pondelok 18. apríla 2022 informovala, že po približne mesiaci nútenej odstávky po zavedení lockdownu s cieľom obmedziť šírenie koronavírusového variantu omikron sa závody nemeckej automobilky Volkswagen na severovýchode Číny vracajú k produkcii. FOTO TASR/AP

ARCHIV - 08.06.2021, Sachsen, Dresden: Ein Mitarbeiter von Volk
Neprehliadnite

Skupina Volkswagen zaznamenala v roku 2022 najnižší predaj za viac ako 10 rokov