V Európe sa chystá výstavba jednej z najväčších fabrík na produkciu zeleného vodíka. Pod palcom ju bude mať Skupina MOL v spolupráci s Plug Power Inc., popredným globálnym dodávateľom technológií pre zelený vodík na kľúč. Týmto krokom sa zníži uhlíková stopa a v dlhodobom horizonte umožní mobilita bez emisií. Fabrika vyrastie v Százhalombatte v Maďarsku ako súčasť rafinérie Danube Skupiny MOL.

Uhlíková neutralita

„Využitím elektrolytickej jednotky s kapacitou 10 megawattov (MW) od spoločnosti Plug Power, do ktorej Skupina MOL investuje 22 miliónov eur, sa zabezpečí ročná produkcia približne 1 600 ton čistého, uhlíkovo neutrálneho, zeleného vodíka. Nahradením aktuálne využívaného procesu výroby vodíka zo zemného plynu novým zariadením sa ušetrí viac ako 25 000 ton emisií oxidu uhličitého. Výroba vodíka dnes predstavuje šestinu celkového objemu emisií oxidu uhličitého Skupiny MOL, investície do zeleného vodíka preto významne podporia naplnenie jej cieľa – dosiahnuť uhlíkovú neutralitu – a prispejú k energetickej nezávislosti regiónu,“ informuje Skupina MOL.

Fabrika by mala byť uvedená do prevádzky už budúci rok, skupina tak začne využívať zelený vodík na výrobu palív, čo zníži uhlíkovú stopu výrobnej technológie aj finálneho produktu.

Energetická transformácia

„Sme presvedčení, že vodík je jedným z najdôležitejších zdrojov energie aktuálnej energetickej transformácie a bude aj zásadným faktorom v novom uhlíkovo neutrálnom energetickom systéme. Nová technológia nám umožňuje zavedenie výroby zeleného vodíka v Százhalombatte, vďaka čomu sa Skupina MOL stane jedným z najdôležitejších aktérov v udržateľnom energetickom hospodárstve v regióne,“ hovorí Gabriel Szabó, výkonný viceprezident Skupiny MOL pre Downstream.

„Zelený vodík rieši dve zásadné výzvy, ktorým ľudstvo čelí: klimatickú zmenu a energetickú nezávislosť,“ tvrdí Andy Marsh, CEO spoločnosti Plug. „Podpora trendu vnášať zelený vodík do odvetví s tradičným priemyselným vodíkom pritom nemá žiadne limity. Sme radi, že môžeme poskytnúť našu najmodernejšiu technológiu elektrolytickej jednotky rafinérii Danube Skupiny MOL a umožniť tak Skupine spraviť veľký krok vpred v riešení tejto problematiky v regióne.“

Zameranie na udržateľnosť

Skupina MOL aktualizovala svoju stratégiu SHAPE TOMORROW, ktorej súčasťou je aj výroba zeleného vodíka. Tým sa zameriava na udržateľnosť.

Stratégia hovorí aj o miliardovej investícii do vývoja technológii s nízkymi alebo nulovými emisiami už do troch rokov. Uhlíková stopa prevádzok MOL sa do roku 2030 zníži o 30 percent. Do roku 2050 má skupina ambíciu stať sa čistým nulovým producentom emisií CO2.

Ďalšie dôležité správy

3. OTÁZKA: Môže zamrznúť aj benzín? ODPOVEĎ: Benzín samozrejme môže zamrznúť, ak však nežijete na Sibíri, obávať sa toho nemusíte. Aby sa začali meniť jeho vlastnosti, teplota by musela klesnúť pod - 45 °C.
Neprehliadnite

Skupina MOL rozširuje sieť čerpacích staníc. Na Slovensku prevezme desiatky, v Poľsku stovky