Ceny ropy na začiatku nového týždňa klesli. Hlavným dôvodom bolo výrazné zhoršenie nálady v čínskom priemysle, ktoré podporili obavy týkajúce sa dopytu.      

Barel (159 litrov) americkej ropy WTI so septembrovým kontraktom sa v pondelok o 7.55 h SELČ predával po 73,09 dolára (61,47 eura). To bolo o 86 centov alebo 1,16 percenta menej ako v piatok (30. 7.) na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze. WTI si v piatok pripísala 33 centov alebo približne 0,5 percenta a uzavrela na 73,95 USD za barel, keď počas obchodovania sa jej cena dostala až na 74,23 dolára za barel. Za celý uplynulý týždeň sa septembrový kontrakt na WTI posilnili o 2,6 percenta.

Októbrový kontrakt na severomorskú ropnú zmes Brent sa v pondelok ráno o 8.02 h SELČ predával s mínusom 93 centov alebo 1,23 dolára o po 74,48 dolára za barel.

Nálada v čínskom priemysle sa nečakane prudko zhoršila. Index nákupných manažérov Caixin pre výrobný sektor klesol o 1 bod na 50,3 bodu a dostal sa na najnižšiu úroveň od jari 2020. Čína patrí k najväčším dovozcom ropy a pomalší rast jej ekonomiky by mohol znamenať aj slabší dopyt po rope.

Ďalším negatívnym faktorom je pokračujúce rýchle šírenie delta variantu nového koronavírusu.

Predtým sa za celý minulý týždeň cena WTI aj Brentu zvýšila o vyše 2 percentá. Aj za celý júl ich ceny vzrástli, už štvrtý mesiac po sebe, a to v prípade Brentu o 1,6 percenta a WTI o 0,7 percenta.

Obchodníci dúfajú, že v dlhšom horizonte bude dopyt po rope rásť rýchlejšie ako ponuka. Napriek tomu, že počet nových infikovaných ochorením covid-19 v USA, Ázii a niektorých častiach Európy znovu rastie, zvyšuje sa totiž počet zaočkovaných. 

Previs ponuky nad dopytom tlačí ceny ropy nadol, čo vyhovuje najmä motoristom
Neprehliadnite

ROPEC je v delikátnej situácii. Koľko ropy sa zmestí na trh?

 (1 EUR = 1,1891 USD)