Prezident Svetovej banky (SB) David Malpass varoval pred stanovením globálnej minimálnej sadzby firemnej dane na príliš vysokej úrovni. V rozhovore s BBC uviedol, že nechce, aby nové pravidlá podkopávali schopnosť chudobných krajín priťahovať investície.

Malpass za vysokú označil minimálnu sadzbu vo výške 21 percent, pre ktorú sa vyslovila americká ministerka financií Janet Yellenová. Tá považuje stanovenie globálnej minimálnej sadzby za nevyhnutný krok k ukončeniu dlhoročného súperenia, v rámci ktorého krajiny znižujú daňové zaťaženie podnikov, aby prilákali investície.

Sídlo Medzinárodného menového fondu vo Washingtone
Neprehliadnite

MMF registruje známky silnejšieho oživovania svetovej ekonomiky, brzdou môžu byť nové mutácie

Americký prezident Joe Biden plánuje zvýšenie sadzby firemnej dane v Spojených štátoch na 28 percent. Podľa Yellenovej by zavedenie globálnej minimálnej dane pomohlo Spojeným štátom udržať si aj napriek tomuto zvýšeniu konkurencieschopnosť.

Rozhovory o globálnej dani vedené v rámci Organizácie krajín pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) sa doteraz zameriavali na sadzbu 12,5 percenta. Predstavitelia konajúcich krajín podľa BBC v stredu uviedli, že dúfajú v dosiahnutie celosvetovej daňovej dohody do polovice roka.

Európska komisia myšlienku globálnej minimálnej dane podporuje, jej predstavitelia sa ale ku konkrétnej výške sadzby odmietli vyjadriť. Niektoré členské krajiny Európskej únie, napríklad Írsko, však dali najavo, že majú voči americkému návrhu výhrady, upozorňuje BBC.