Predstaviteľ Pentagónu Colin Kahl v pondelok poskytol približný odhad ruských obetí vojny na Ukrajine. Údaj, s ktorým vyrukoval, je jasným dôkazom vysokej ceny, ktorú ruský prezident Vladimir Putin platí za inváziu, ktorú spustil 24. februára, píše Newsweek.

Osem rokov za šesť mesiacov

Podľa Kahla utrpeli Rusi za menej ako šesť mesiacov trvania vojny na Ukrajine približne 70- až 80-tisíc obetí. „Ide o kombináciu vojakov zabitých v boji a ranených,“ objasňuje Kahl a dodáva, že údaj je len približný.

Vzhľadom na to, že ruským silám sa od začiatku invázie nepodarilo dosiahnuť ani jeden z Putinových cieľov, je toto číslo pozoruhodné, konštatuje Kahl.

Ak sa jeho odhad potvrdí, tak to bude znamenať, že za šesť mesiacov utrpelo Rusko väčšie straty než utrpeli Spojené štáty počas vojny za nezávislosť, ktorá trvala až osem rokov (1775 – 1783).

Celkový počet amerických obetí sa v konflikte, ktorým si Amerika vybojovala svoju nezávislosť od Veľkej Británie, vyšplhal na zhruba 66-tisíc. Tento údaj ráta s ranenými, ako aj s úmrtiami v boji a mimo neho. Započítaní sú sem teda aj ľudia, ktorí podľahli chorobe.

Starý odhad bol o dosť nižší

Kahlov najnovší odhad je výrazne vyšší než ten, s ktorým nedávno prišla americká vláda. Riaditeľ CIA Bill Burns sa v júli vyjadril, že vojna na Ukrajine má na svedomí až 60-tisíc ruských obetí vrátane 15-tisíc vojakov, ktorí padli v boji. Ak má Kahl pravdu, tak sa Ukrajine podarilo za posledný mesiac zvýšiť toto číslo o ďalších 10-tisíc Rusov.

Newsweek požiadal ruské ministerstvo obrany o vyjadrenie, no to zatiaľ na výzvu nereagovalo.

Ďalšie dôležité správy