Nedeľa 15. máj je deň, keď do platnosti vstúpili nariadenia Európskej únie (EÚ), ktoré zakazujú obchodovanie s ruskými štátnymi energetickými spoločnosťami, napríklad s Rosnefťom.

Západ si od toho sľubuje, že dôjde k poklesu objemu surových a rafinovaných ropných produktov predávaných Rusmi. Pre ruského prezidenta Vladimíra Putina to má byť trest za to, že rozpútal vojnu na Ukrajine. Má to ublížiť najmä štátnej kase, ktorá by tak prišla o značný balík peňazí.

Sankčné opatrenia sú jedna vec, ale samotné toky ropy to nezastaví, dokonca ani vtedy, keď EÚ uvalí úplné embargo na nákup ruskej ropy. Nezabráni to tomu, aby ruská ropa opúšťala ruské prístavy, podobne ani produkty z nej vyrobené, pretože sú palivom pre európske osobné a nákladné autá, píše Julian Lee, agentúra Bloomberg.

Tranzit do Ázie vzrástol

Je presvedčený, že Rusko urobí, čo môže, aby zásielky zostali v neustálom pohybe. Ropa bude naďalej prúdiť do Číny a Indie, a to v rastúcich objemoch. Napríklad štátna spoločnosť Sovcomflot, ktorá sa nachádza na sankčnom zozname USA, prevádzkuje flotilu viac ako stovky ropných tankerov od takzvaných plavidiel stredného dojazdu, ktoré sú schopné prepraviť 40-tisíc ton rafinovaných produktov na regionálne trhy, až po najväčších prepravcov ropy, ktorí dokážu naložiť osemkrát viac.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa