Odkedy Rusko vojensky napadlo Ukrajinu, 19-ročný Jack Sweeney si na Twitteri vytvoril účet s názvom „Russian Oligarch Jets“. Sleduje pohyby niektorých z najbohatších ruských podnikateľov a informuje o tom, kedy a kde ich lietadlá vzlietajú a pristávajú. Pripája aj krátky súhrn informácií o lete, ako je poloha a trvanie každej cesty.

Najbohatší Rusi lietajú naďalej napriek sankciám, ktoré uvalil západ. Informoval o tom portál zerohedge.com.

Automatizovaný informačný kanál mladíka zverejnil svoj prvý tweet v nedeľu, v ten istý deň, keď Spojené štáty uvalili sankcie na dve ruské štátne banky, štátny dlh krajiny a elity s úzkymi väzbami na prezidenta Vladimíra Putina. Ešte pred sankciami Bidenovej administratívy nemecký kancelár Olaf Sholz oznámil zmrazenie plynovodu Nord Stream 2, ktorý by každoročne prepravoval 55 miliárd kubických metrov zemného plynu z Ruska do Nemecka.

Stále lietajú

Následne „masívne a cielené“ sankcie proti Rusku ohlásila aj EÚ, ktorá sa zamerala na ropný, finančný, dopravný a energetický sektor krajiny a vízovú politiku zameranú na ruských oligarchov. Napriek viacerým sankciám zo Západu, ktoré mali finančne ochromiť ruskú elitu, Sweeneyho správa ukazuje, že mnohí z nich stále lietajú po celom svete v súkromných lietadlách. Zatiaľ jeho účet sleduje ruského miliardára a podnikateľa Romana Abramoviča; bývalého vedca, ktorý sa stal priemyselným magnátom, Alexandra Abramova; a tiež prezidenta gigantu na výrobu hliníka Rusal, Olega Deripasku.

Podnikatelia v posledných dňoch cestovali všade od Nemecka, Spojených arabských emirátov, Ruska aj Anglicka, napriek tomu, že britský premiér Boris Johnson oznámil, že krajina zakázala všetkým ruským lietadlám vstup do britského vzdušného priestoru v rámci svojho „najväčšieho“ balík sankcií proti Rusku po jeho invázii na Ukrajinu.

Zákaz sa týka aj lietadiel na pravidelnej linke, ktorá je podľa Johnsonovho oznámenia „vlastnená, prenajatá alebo prevádzkovaná osobou spojenou s Ruskom alebo ktorá je registrovaná v Rusku“. Údaje zo Sweeneyho účtu však ukazujú, že napríklad priemyselný magnát Alexander Abramov pristál v Londýne v Anglicku 1. marca.

Chcel sledovať aj Muska

J. Sweeney sa minulý mesiac dostal na titulky novín, keď si vytvoril účet na Twitteri s názvom „Elon Musk’s Jet“, ktorý sledoval podnikateľov pohyb v jeho súkromnom lietadle prostredníctvom informácií o leteckej prevádzke zhromaždených robotmi.

Prváčikovi na University of Central Florida však E. Musk okamžite povedal, aby si účet stiahol z dôvodu bezpečnostných rizík. Ten však od Muska žiadal, aby mu zaplatil 50-tisíc dolárov. Šéf Tesly neskôr údajne zablokoval tínedžera na sociálnych sieťach.

J. Sweeney sa nenechal odradiť, pre The Epoch Times povedal, že plánuje spustiť obchod s názvom Ground Control na monitorovanie letovej aktivity súkromných lietadiel, ktoré vlastnia iní významní ľudia, tentoraz so ziskom.

Ďalšie dôležité správy

JB 6 Astrachan - Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) sa rozpráva so šéfom ruskej ropnej spoločnosti Lukoil Vagitom Alekperovom počas ich návštevy závodu na výstavbu lodí v Astrachane 31. októbra 2016. FOTO TASR/AP Russian President Vladimir Putin, left, gestures while speaking to head of Russian Lukoil oil company Vagit Alikperov, right, during their visit a shipbuilding plant in Astrakhan, Russia, Monday, Oct. 31, 2016. (Sergei Guneyev/Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Ruskí miliardári sa začínajú poriadne potiť. Tu sú príbehy tých, ktorí vojnou strácajú najviac