Ruská armáda tvrdí, že „úplne oslobodila" oceliarsky komplex Azovstaľ v ukrajinskom prístavnom meste Mariupol, v ktorom sa skrývali poslední ukrajinskí vojaci brániaci toto mesto pred ruskou agresiou. S odvolaním sa na správy ruských médií o tom v piatok informuje agentúra AFP.

Ruské ministerstvo obrany podľa stanice BBC informovalo, že v piatok sa „vzdala" posledná skupina ukrajinských vojakov, ktorá sa v Azovstali ešte ukrývala. Podľa rezortu má ísť o 531 príslušníkov pluku Azov.

„Areál metalurgického závodu Azovstaľ, kde bola od 21. apríla tohto roka blokovaná skupina ukrajinských militantov z nacistického zoskupenia Azov, je úplne oslobodené," povedal hovorca ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov.

Ten ďalej uviedol, že od 16. mája už „zložilo zbrane a vzdalo sa" celkovo 2439 neonacistov z pluku Azov a ukrajinských vojakov. „Posledná skupina pozostávajúca z 531 militantov sa vzdala dnes," dodal.

Podzemné priestor Azovstaľu, kde sa ukrývali militanti, sú podľa Konašenkova plne pod kontrolou ruských ozbrojených síl.

Ruská armáda po správe o ovládnutí Azovstaľu tiež informovala, že po takmer troch mesiacoch obliehania už má kontrolu nad celým Mariupolom.

Veliteľ pluku Azov Denys Prokopenko vo videu zdieľanom na komunikačnej aplikácii Telegram krátko predtým oznámil, že velenie ukrajinskej armády nariadilo vojakom, ktorí ešte boli v oceliarňach Azovstaľ, aby zložili zbrane. Zároveň vyjadrilo vieru v to, že sa mu ich podarí vymeniť za ruských vojakov zajatých počas bojov na Ukrajine. Prokremeľské úrady v Donecku sa však avizovali, že niektorých obrancov Azovstaľu postavia pred súd.

Ďalšie dôležité správy

WA 11 Charkov - Veliteľ jednotky práporu Azov Kraken Konstantin Nemičev pózuje v budove oblastnej správy, ktorá bola minulý mesiac značne poškodená po ruskom útoku v Charkove počas 57. dňa ruskej invázie na Ukrajinu vo štvrtok 21. apríla 2022. FOTO TASR/AP

Azov battalion Kraken unit commander Konstantin Nemichev poses for photo inside the regional administration building, heavily damaged after a Russian attack last month, in Kharkiv, Ukraine, Thursday, April 21, 2022. (AP Photo/Felipe Dana)
Neprehliadnite

Velebení aj zatracovaní: Kto sú bojovníci pluku Azov?