Európsky parlament požiada o pozastavenie rokovaní o členstve Srbska v EÚ, pokiaľ sa Belehrad odmietne pripojiť k sankciám bloku voči Rusku, informujú o tom weby Euractiv, B92 a srbská verzia portálu Radio Free Europe.

V správe, ktorá bola pôvodne zverejnená v júni, sa zdôrazňuje potreba „uprednostniť zosúladenie pristupujúcich krajín so spoločnou zahraničnou a bezpečnostnou politikou EÚ a pokračovať v prístupových rokovaniach so Srbskom len vtedy, ak sa krajina pripojí k sankciám EÚ voči Rusku".

Poslanci EP budú o tomto dokumente diskutovať na zasadnutí Výboru pre zahraničnú politiku 13. októbra a konečná verzia návrhu bude mať podobu uznesenia Európskeho parlamentu. Hlasovanie o uznesení sa očakáva v novembri, uvádza RFE. Uznesenia EP však nie sú pre členské štáty ani iné európske inštitúcie právne záväzné.

Druhá najväčšia frakcia v EP, európski sociálni demokrati, už oznámili, že podľa ich názoru EÚ nemôže pokračovať v prístupových rokovaniach so Srbskom bez uvalenia sankcií na Rusko, a oznámili, že táto otázka bude zahrnutá do nadchádzajúcej správy o rozšírení.

Od vypuknutia vojny na Ukrajine Európska únia pravidelne žiada Srbsko, aby v súlade s rozhodnutiami EÚ zaviedlo sankcie voči Rusku, pretože kandidátske krajiny na členstvo v EÚ by mali postupne zosúladiť svoju zahraničnú politiku s politikou Európskej únie vrátane sankcií.

Ministri zahraničných vecí Srbska a Ruska Nikola Selakovič a Sergej Lavrov podpísali minulý týždeň v New Yorku na okraj zasadnutia Valného zhromaždenia OSN plán konzultácií svojich rezortov na obdobie rokov 2023 - 2024.

Európska únia reagovala, že je „vážne znepokojená" podpisom tohto dokumentu a že Srbsko tým vysiela signál, „že má v úmysle posilniť spoluprácu s Ruskom".

Srbsko začalo prístupové rozhovory v januári 2014, ale doteraz dosahovalo pomalý pokrok. Otvorilo osemnásť z 35 rokovacích kapitol a predbežne uzavrelo len dve. 

Ďalšie dôležité správy

Aleksandar Vučič
Neprehliadnite

Aký je rozdiel medzi Ukrajinou a Srbskom? opýtal sa v OSN srbský prezident Aleksandar Vučič