Slovenská republika si váži holandský príspevok do vznikajúcej mnohonárodnej bojovej skupiny NATO na Slovensku v podobe systému Patriot a jeho obsluhujúceho personálu. Počas štvrtkového stretnutia s holandskou ministerkou obrany Kajsou Ollongrenovou to v Haagu vyhlásil šéf slovenského silového rezortu Jaroslav Naď. 

„Práve takéto silné gestá solidarity našich priateľov nás presviedčajú o tom, že koncept kolektívnej bezpečnosti nie je iba prázdnou frázou, ale jadrom euroatlantického spojenectva, ktorého rezultátom je skutočné posilnenie našich obranných spôsobilostí," uviedol Naď.

Minister obrany so svojou holandskou rezortnou partnerkou diskutoval o bezpečnostnej situácii v Európe v kontexte vojny na Ukrajine, aktuálnych procesoch v rámci transatlantického partnerstva, ako aj o slovensko-holandskej obrannej spolupráci a príležitostiach na jej rozvoj.

Obaja si zároveň vymenili postoje súvisiace s nadchádzajúcim summitom NATO. Okrem toho zhodnotili doterajšiu slovensko-holandskú spoluprácu, ktorej úspešným príkladom je podľa nich nielen pôsobenie príslušníkov ozbrojených síl oboch krajín v rámci medzinárodného krízového manažmentu, ale aj účasť na spoločných medzinárodných cvičeniach či aktivity v oblasti vzdelávania a výcviku, doplnil komunikačný odbor MO SR.

Ďalšie dôležité správy

J. Naď: V Moldave zmodernizujú pre Ukrajinu vojenskú techniku
Neprehliadnite

NRSR schválila plán rozvoja obrany. Apeluje na rýchlejší rast výdavkov na obranu