Prezidentom Nemecka zostáva Frank-Walter Steinmeier. Spolkové zhromaždenie (Bundesversammlung) ho zvolilo v nedeľu na druhé päťročné funkčné obdobie. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Steinmeier (66) získal 1045 z 1437 hlasov odovzdaných v Spolkovom zhromaždení, informovala predsedníčka Spolkového snemu (Bundestag) Bärbel Basová.

Zodpovednosť nesie Rusko

Rusko nesie „zodpovednosť“ za možnú vojnu na Ukrajine, vyhlásil v nedeľu Frank-Walter Steinmeier krátko po svojom znovuzvolení za nemeckého spolkového prezidenta. TASR prevzala správu z agentúry AFP.

„Hrozí nebezpečenstvo vojenského konfliktu, vojny vo východnej Európe - a zodpovednosť za to nesie Rusko,“ vyhlásil Steinmeier (66).

Podľa agentúry AP Steinmeier taktiež uviedol, že „má zodpovednosť za všetkých ľudí, ktorí žijú v našej krajine“. Povedal, že je nestranný, ale nie neutrálny, pokiaľ ide o demokraciu.

„Kto bojuje za demokraciu, bude ma mať na svojej strane. Kto ju napadne, bude ma mať ako oponenta,“ zdôraznil prezident.

Prezidenta volí Spolkové zhromaždenie

Prezidenta v Nemecku volí osobitný orgán, Spolkové zhromaždenie, ktoré je zložené z členov Spolkového snemu a nemeckých občanov s pasívnym volebným právom, ktorých volia jednotlivé krajinské snemy.

Steinmeier mal troch protikandidátov, ktorí nemali výrazné šance na zvolenie, uviedla DPA. Strana Ľavica nominovala lekára Gerharda Traberta. Slobodní voliči (FW) si za prezidentskú kandidátku vybrali astrofyzičku Stefanie Gebauerovú a krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) nominovala do boja o prezidentské kreslo člena konzervatívnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) ekonóma Maxa Otteho. Vedenie CDU Otteho v reakcii na tento krok v utorok vyzvalo, aby zo strany vystúpil, inak bude vylúčený.

Ďalšie dôležité správy

WA 20 Luhanská oblasť - Na snímke figurína s rozstrieľanou fotografiou ruského prezidenta Vladimira Putina a ukrajinský vojak, ktorý odpovedá na otázky počas interview na frontovej línii v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny v utorok 1. februára 2022. Rusko obvinilo Západ z
Neprehliadnite

Opustite Ukrajinu - vyzýva Nemecko svojich občanov. Ďalšie krajiny sa pridávajú