Žiadosť o odklad daňového priznania môžu daňovníci posielať aj e-mailom. Počíta s tým novela zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením ochorenia Covid-19, ktorú ešte v deň schválenia parlamentom podpísala aj prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Možnosť predĺženia lehoty na podanie daňového priznania e-mailom tak už je pre všetky daňové subjekty, teda aj pre tie, ktoré sú povinné komunikovať s finančnou správou elektronickými prostriedkami.

Na snímke poslanci Národnej rady (NR) SR volia kandidáta na šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR v rámci 18. schôdze parlamentu vo štvrtok 3. decembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Krátenie minimálneho dôchodku sa zruší, predĺži sa čerpanie nemocenského

Novela zákona tiež nastavuje dopredaj cigariet, ktoré boli zdanené sadzbou spotrebnej dane platnou do 31. januára, až do vypredania zásob. Podľa platnej právnej úpravy je možné tieto cigarety predávať, ponúkať na predaj alebo skladovať najneskôr do 31. marca. Lehota dopredaja sa predlžuje aj pre bezdymové tabakové výrobky do 30. júna 2021. Novela tiež posúva úhrady odvodov z hazardných hier. Odvody splatné v období od účinnosti návrhu zákona do 31. augusta sa posúvajú do konca decembra 2021.

Umožní sa aj použitie bežných výdavkov štátneho rozpočtu z predchádzajúceho roka, ktoré boli poskytnuté právnickej alebo fyzickej osobe ako bežný transfer po 31. júli rozpočtového roka 2020, do konca rozpočtového roka 2021. Netýka sa to miezd, platov či služobných príjmov. Použitie kapitálových výdavkov štátneho rozpočtu z roku 2018 a 2019 bude možné až do konca roka 2022.

Poslanci Národnej rady (NR) SR nebudú v stredu mimoriadne rokovať o návrhu opozičného Smeru-SD, aby parlament schválil uznesenie o vyhlásení referenda. Smer-SD inicioval mimoriadnu schôdzu k tejto téme, no plénum neschválilo jej program. Schôdza sa teda skončila. Na snímke rokovacia sála parlamentu počas hlasovania 2. decembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Parlament schválil opatrenia vo finančnej oblasti v súvislosti s pandémiou

Problémy s pandémiou ochorenia Covid-19 podľa materiálu zasiahli aj spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov a správcov bytových domov a nebytových budov. Termín povinnosti predložiť ich ročné vyúčtovanie a správu o činnosti sa preto posunie z konca mája na koniec júla a zavedie sa možnosť využitia elektronického hlasovania na schôdzach počas pandémie. Zákon je účinný dňom vyhlásenia.