Prezidentka SR Zuzana Čaputová ocenila prístup samospráv, ktoré podľa jej slov zohrávajú absolútne kľúčovú úlohu pri vakcinácii proti ochoreniu Covid-19. Urobila tak v piatok po návšteve krajského očkovacieho centra v Banskej Bystrici a Fakultnej nemocnice s poliklinikou F.D.Roosevelta.

,,Dnešok by som nazvala dňom dobrých správ. Pretože stretnutie v banskobystrickej nemocnici, kde vykazujú znížený stav hospitalizácií, ale aj skúsenosť, ktorú sme mohli na vlastné oči vidieť v tomto vakcinačnom centre, sú samé dobré správy," povedala Čaputová.

Prezidentka v boji s pandémiou ocenila zásluhy samospráv na miestnej aj regionálnej úrovni, kľúčovú úlohu podľa jej slov zohrali pri plošnom testovaní, aktuálne ju zohrávajú pri vakcinácii. ,,Samosprávne kraje veľmi aktívne pristúpili k tejto úlohe a zriadili na svojich územiach veľkokapacitné vakcinačné centrá," doplnila Čaputová. Pri návšteve Banskej Bystrice absolvovala prezidentka rokovania so združením samosprávnych krajov SK 8 aj s reprezentantmi Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Ako uviedla, počas rozhovorov odzneli veľmi užitočné informácie pre všetky zúčastnené strany.

EBE 15 archív - New York - Spojené štáty schválili v noci na nedeľu núdzové použitie jednodávkovej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od firmy Johnson & Johnson (J&J). Ide tak o tretiu očkovaciu látku schválenú v USA, ktoré sú pandémiou najviac zasiahnutou krajinou sveta. Na archívnej snímke z 2. decembra 2021 sú vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od firmy Johnson & Johnson (J&J) v USA. FOTO TASR/AP
FILE - This Dec. 2, 2020, file photo provided by Johnson & Johnson shows vials of the COVID-19 vaccin
Neprehliadnite

Vakcíny Johnson & Johnson budú v EÚ od apríla, tvrdí eurokomisár Breton

,,Všetky samosprávne kraje od minulého víkendu disponujú unikátnou infraštruktúrou, ktorá pred 11. februárom neexistovala ešte ani ako idea," informoval po stretnutí predseda SK 8 Jozef Viskupič s tým, že zriadiť veľkokapacitné očkovacie centrá sa samosprávnym krajom podarilo v rozmedzí niekoľkých týždňov. Viskupič tiež zdôraznil, že je potrebné, aby sa k vakcíne na ochorenie Covid-19 čím skôr dostali ľudia, ktorí síce nespĺňajú vekové kritérium, ale patria medzi chronicky chorých pacientov.

Minister financií Eduard Heger (OĽANO), dočasne poverený vedením rezortu zdravotníctva, označil veľkokapacitné vakcinačné centrá za ukážku dobrej spolupráce štátu a samospráv. ,,Každou vakcínou, ktorou zaočkujeme občana Slovenskej republiky, zasadzujeme veľmi silný úder pandémii a výrazne sa približujem k víťazstvu nad pandémiou," poznamenal Heger. Ako dodal, do leta by Slovensko malo disponovať 5 000 000 dávok objednaných registrovaných vakcín.