Americký prezident Joe Biden v pondelok v príhovore k národu povedal, že Spojené štáty dali afganskej armáde „všetky šance“ proti hnutiu Taliban. Zdôraznil, že USA budú „v prípade potreby konať rýchlo“ proti terorizmu v Afganistane.

Stojí si za rozhodnutím

Šéf Bieleho domu dodal, že si „pevne stojí za rozhodnutím" stiahnuť americké sily z tejto krajiny. Podľa jeho slov „budovanie národa“ v Afganistane nebolo nikdy cieľom Američanov. Biden zároveň pripustil, že kolaps afganskej vlády a postup radikálneho hnutia Taliban boli rýchlejšie, než očakával.

„Vždy som vám Američanom sľuboval, že k vám budem úprimný. Pravdou je, že sa toto odvíjalo rýchlejšie, než sme predpokladali. Dali sme im (Afgancom) všetky šance, aby si sami určili budúcnosť. Nemôžeme im dať aj vôľu bojovať za túto budúcnosť,“ povedal americký prezident.

Biden v príhovore z Bieleho domu tiež pohrozil „ničivou“ reakciou, ak Taliban zaútočí na americké záujmy.

Ženy a dievčatá

Zároveň prezident prisľúbil, že prístup k ženám a dievčatám v Afganistane za vlády fundamentalistického hnutia Taliban bude preňho prvoradou politickou otázkou.

„Budeme naďalej presadzovať základné práva afganského ľudu, žien a dievčat,“ uviedol Biden v príhovore, odvysielanom v televízii po tom, čo Taliban prevzal moc v Afganistane.

Príslušníci afganských bezpečnostných síl hliadkujú v Kábule v roku 2019
Neprehliadnite

Misia USA v Afganistane zlyhala, len do armády tam naliali 83 miliárd a nedokázali vôbec nič