Premiér Eduard Heger vylučuje, že by sa Slovensko v úvode budúceho roka dostalo do rozpočtového provizória. Povedal to v rozhovore pre TASR. Rozpočet sa v parlamente podľa jeho slov schváli.

Jeho výsledná podoba bude podľa ministra financií Igora Matoviča závisieť od schválenia viacerých zákonov – výdavkové stropy, dlhová brzda či dôchodková reforma. Ak sa tieto podmienky naplnia, budúcoročný rozpočet by mal rátať so schodkom na úrovni 4,94 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Ak nie, tak Matovič avizuje viazanie časti výdavkov.

Na snímke plénum počas hlasovania na 48. schôdzi Národnej rady SR, na ktorej inicioval opozičný Smer-SD odovolanie Richarda Sulíka (SaS) z postu ministra hospodárstva SR v Bratislave 27. októbra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Štátny rozpočet aj reforma nemocníc. Kollár otvoril 51. schôdzu parlamentu

„Päťsto miliónov eur, ktoré sú podmienené schválením týchto reformných zákonov, sa rozdelí v rámci koalície na priority, ktoré boli prediskutované," načrtol premiér.

Diskutujú o výdavkových limitoch

Koalícia aktuálne diskutuje o výdavkových limitoch, ktoré by sa podľa premiéra do konca parlamentnej schôdze dali schváliť.

„Takže v takom prípade by jedna tretina týchto peňazí bola k dispozícii," poznamenal premiér. V súvislosti so zákonom o rozpočtovej zodpovednosti povedal, že v tomto momente nevie s istotou, či sa tento návrh schváli. „Ale ak by sa schválil hoc aj začiatkom budúceho roka, na priority sa uvoľnia ďalšie peniaze," povedal premiér.

Reformy sú dôležitejšie ako deficit

Podmienky ministra Matoviča podľa neho netreba chápať tak, že keď sa nestihnú splniť do konca roka, tak celá dohoda padá.

Pri schvaľovaní rozpočtu verejnej správy však nepredpokladá, že by došlo k zníženiu deficitu na 4,3 percenta HDP z pôvodného vládneho návrhu 4,94 percenta HDP.

„Skôr to bude tak, že peniaze viazané na rozpočtové reformy, sa využijú iba v prípade ich schválenia," povedal premiér. Za dôležitejšie ako samotné číslo schodku považuje presadenie reforiem, ktoré zlepšia dlhodobú udržateľnosť verejných financií.

Na snímke poslankyňa NRSR Anna Zemanová (SaS) počas 51. schôdze NRSR v Bratislave 23. novembra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Zemanová: Rozpočet sme pripravení podporiť v podobe, ako bol predložený