Premiér Andrej Babiš (ANO) požiadal slovenského premiéra Eduarda Hegera o uznávanie slovenských testov na Covid-19 pri cestovaní na Slovensko. Český premiér to uviedol v príspevku na youtube.

Ľudia cestujúci z Česka na Slovensko si musia nechať spraviť test až na Slovensku. Aj pri ceste do ČR zo Slovenska bol však zatiaľ nutný ďalší český potvrdzovací test.

Babiš písal Hegerovi

Ľudia cestujúci zo Slovenska do Česka síce mohli podstúpiť ako podmienku pre vstup do krajiny jeden test ešte na Slovensku pred cestou, ale následne si museli rovnako nechať urobiť ďalší test na Covid-19 v Česku.

Až v pondelok 7. júna sa Slovensko presunie do miernejšej kategórie, kedy nie je povinný druhý test po príchode do SR.

„Ja som ráno písal slovenskému premiérovi, aby skrátka zmenili stanovisko, kde na Slovensku pre našich ľudí neuznávajú naše PCR testy,“ povedal Babiš. ,,To je zle. My to uznávame pre návštevu Slovákov u nás a dúfajme, že Slovensko zmení svoju pozíciu,“ dodal.

KK42 Londýn - Britský premiér Boris Johnson odchádza po tlačovej konferencii 14. mája 2021 v Londýne. Britský premiér Boris Johnson v piatok povedal, že tzv. indický variant koronavírusu SARS-CoV-2 môže Anglicku skomplikovať prechod do štvrtej fázy uvoľňovania opatrení, ktorú britská vláda naplánovala na jún. FOTO TASR/AP
Britain's Prime Minister Boris Johnson, holds his note book as he leaves following a press conference about the ongoing coronavirus outbreak, in London, Friday, May 14, 2021. (
Neprehliadnite

Johnson napísal Babišovi, že ho mal kvôli Vrběticiam kontaktovať

Aj v Česku si ale doteraz prichádzajúci ľudia zo Slovenska museli do piatich dní po príchode nechať vykonať český test. Cestujúci zo Slovenska do Česka tak musel podstúpiť dva testy, zatiaľ čo cestujúci z Česka na Slovensko iba jeden.

Navyše Slovensko ponúka výnimku pre cezhraničných pracovníkov, študentov, umelcov alebo ľudí cestujúcich na svadbu či pohreb. Tí môžu podstúpiť test ešte pred cestou na Slovensko.

Protiepidemické opatrenia sa zjednotia

Až od pondelka 7. júna sa Slovensko v českom zozname krajín podľa rizika nákazy presunie z červenej do miernejšej oranžovej kategórie. Pre tú už platí len nutnosť podstúpenia testu pred cestou do Česka.

Babiš v nedeľu tiež uviedol, že vláda sa bude v pondelok zaoberať zjednotením protiepidemických opatrení v kultúre s ostatnými. Ide napríklad o uznávaní potvrdenie o testoch na Covid-19 a počty účastníkov kultúrnych podujatí, pričom vnútornej činnosti by sa mohlo zúčastniť 1 000 ľudí a vonkajších 2 000 ľudí.

KK55 Praha - Český premiér Andrej Babiš počas tlačovej konferencie v novom očkovacom centre v budove O2 Universum v Prahe 9. apríla 2021. V hale sa malo podľa podľa pôvodného plánu začať očkovať už od 11. apríla. Nakoniec se však otvorenie veľkokapacitného očkovacieho centra odkladá o tri týždne. V piatok sa tam uskutočnila generálna skúška. FOTO TASR/AP
Czech Republic's Prime Minister Andrej Babis holds a press conference at the National vaccination center in Prague, Czech Republic, Friday, Apr
Neprehliadnite

Česko nestiahne žalobu na poľskú vláde pre ťažbu v bani Turów, tvrdí Babiš

Vláda sa bude zaoberať tiež nosením rúšok v školách. Minister zdravotníctva Adam Vojtěch (za ANO) v piatok Českej televízii povedal, že povinnosť pre žiakov mať pre koronavírus zakrytý nos a ústa pri výučbe v pondelok neskončí.

Možnosť zrušenia povinnosti od budúceho týždňa zmienil už skôr minister školstva Robert Plaga (za ANO). Vojtěch povedal, že s Plagom a hygienikmi bude v pondelok znovu rokovať. ,,Mám signály, že by malo dôjsť k nejakému pozitívnemu posunu,“ povedal Babiš na videu na youtube.