Finančná kríza v roku 2008 priniesla generálnym riaditeľom veľkých spoločností napäté situácie. Šéf JPMorgan Chase Jamie Dimon spomína, ako sa mu podarilo udržať najväčšiu americkú banku nad vodou v období, keď sa finančný systém blížil ku kolapsu. V práci bol každý deň od piatej ráno do desiatej večer, po celý rok, pričom v krízovej miestnosti mal päť stretnutí denne.

Keď sa v marci 2008 na J. Dimona obrátil vtedajší šéf Bear Stearns Alan Schwartz s naliehavou žiadosťou o 30 miliárd dolárov, banka JPMorgan musela konať okamžite. Generálny riaditeľ zvolal svoj tím späť do kancelárie o deviatej večer a začali riešiť, ako pomôcť Bear Stearns, ktorý sa nachádzal na pokraji krachu.

J. Dimon tvrdí, že ho na krízové situácie nepriamo pripravili skúsenosti jeho otca, ktorý bol burzovým maklérom a zažil viaceré finančné prepady v 70. a 80. rokoch. „Naučil som sa, že nestačí oslavovať dobré časy, ale treba byť pripravený,“ povedal. Práve tento prístup pomohol JPMorgan prekonať krízu a zvládnuť ju lepšie než mnohé iné finančné inštitúcie. J. Dimon od nástupu do vedenia presadzoval prísnu kontrolu kapitálu, likvidity a ziskovosti, uvádza magazín Fortune.

Peniaze, doláre, milionári
Neprehliadnite

Firmu predal už ako 27-ročný za 100 miliónov dolárov. Peniaze mu šťastie nepriniesli

„Vedeli sme, že ak by prišla kríza, mohli by sme mať veľký problém,“ uviedol. Preto v banke zaviedol rozsiahle stresové testy a prísnejšie riadenie rizík, aby zabezpečil, že JPMorgan prežije aj ten najhorší scenár.

Hoci niektorí kolegovia tvrdili, že takýto krízový scenár nikdy nenastane, J. Dimon ich nepočúval. „Povedal som: ‚Je mi jedno, či sa to stane alebo nie… Chcem vedieť, že ak sa to stane, prežijeme a dokážeme slúžiť klientom.‘“

Ďalšie dôležité správy

USA EU flag flags
Neprehliadnite

Obchod pôjde aj bez USA. Európa sa ale musí poučiť a pritiahnuť späť talenty a kapitál