Festival Pohoda sa vracia po 2 rokoch v plnej sile. Aké máte v tíme pocity?

Konečne! Makať na niečom, čo sa po niekoľkých mesiacoch zruší a potom narýchlo vymýšľať nový koncept, nie je to pravé orechové. Teraz je to už starý dobrý chaos, preplnený office už aj našimi fantastickými „sezónnymi“ kolegami a mnohými stretkami. Myslím, že sa už mnohí z nás nevedia dočkať, keď budeme opäť na letisku. Zatiaľ je tam tím, ktorí buduje nádhernú inštaláciu – Sphéru a samozrejme náš „kastelán“ Vladko Jurčák, ktorí sa stará o sklady, areál a po viacerých rokoch opäť aj o slnečnice.

Ako dlho ste pripravovali tento ročník a čo bolo najnáročnejšie?

V podstate tri roky, najnáročnejšie bolo pracovať na veciach, ktoré sa napokon neuskutočnili.

V roku 2020 ste kvôli pandémii museli prejsť do online priestoru s názvom Pohoda in the air, v roku 2021 to s prísnymi pandemickými opatreniami bola Pohoda on the Ground.  Aké posolstvá prinášate ľudom tento ročník Pohody?

Tento rok to bude presne 25 rokov odkedy otvorila svoje brány vôbec prvá Pohoda. Do toho budeme po troch rokoch konečne v plnej kapacite a bez obmedzení. Čo sa tu dialo posledné dva roky, ako aj aktuálna situácia na Ukrajine, je aj pre mňa osobne mementom, že to, čo máme, netreba brať ako samozrejmosť Taktiež čas, ktorý máme treba využiť čo najlepšie, ako sa dá – verím, že tohtoročná Pohoda bude mimoriadne dobrým spôsobom využitia času.

Ilustračné foto
Zdroj: martina_mlcuchova
Ilustračné foto

Prvýkrát v rámci podpory zodpovednosti k okoliu a osvety bola minulý rok Pohoda on the Ground bez predaja klasických cigariet. Aké opatrenia v rámci iniciatívy Svet bez dymu budú platiť pre návštevníkov tento rok?

Ilustračné foto
Zdroj: PMI
Ilustračné foto

Plánujeme pokračovať v koncepte bezdymového festivalu tak, ako minulý rok na Pohoda on the Ground ani tentokrát nebudeme predávať klasické cigarety. V spolupráci s Philip Morris tiež rozdáme návštevníkom a návštevníčkam prenosné popolníky. Ohorky sa budú vhadzovať do špeciálnych zberných nádob – popolníkov, ktorých obsah pôjde následne na recykláciu. Zozbierané ohorky sa potom v pilotnom projekte zrecyklujú a budú využité ako prímes do asfaltovej zmesi.

Aké ďalšie ekologické či technologické „vychytávky“ budú tento rok na festivale Pohoda?

Prvýkrát budeme mať na Pohode tzv. GEM stage poháňaný veternou turbínou, ktorý bude energeticky sebestačný. Ešte viac energie vezmeme z pevnej siete, pričom dodávaná elektrina bude vo forme záruk pôvodu krytá elektrinou vyrobenou z obnoviteľných zdrojov ako slnko, voda, biomasa či vietor. V rámci projektu GEX prinesieme ešte ekologickejší prístup k festivalovému stravovaniu. Rozširujeme tiež sortiment vratného riadu. Pre potreby produkcie budeme mať tiež požičané elekro-autíčka (vozíky).

Čo nové prináša Pohoda 2022 pre návštevníkov?

Koľko máte času?

Výnimočným bude koncept vizuálneho stageu Pohody, ktorý sa skoncentruje do jediného diela – Sphéry Juraja Gábora. Tá sa stala zásadnou udalosťou na našej umeleckej scéne, ktorá získala mnoho ocenení. Z Novej synagógy v Žiline sa teraz presťahuje do exteriéru, k nám na letisko.

Súčasťou areálu bude vyradený vojenský radar, ktorý sa osvedčil na Pohode on the Ground. K dispozícii ho dostane kanadský umelecký kolektív Crack Cloud, ktorý okrem koncertov v každý festivalový deň areál spracuje aj ako inštaláciu.

Čo sa týka programových noviniek oslavou tvorby Mira Žbirku je projekt Nemoderný chalan, v ktorom výber z jeho troch elektronických albumov odohrá Mekyho dlhoročný spoluhráč a producent Laco Lučenič s kapelou Midi Lidi. Skupina Bolo nás jedenásť sa spojí v jednom bloku s orchestrom Bratislava Hot Serenaders, aby ukázali, prečo sám seba Milan Lasica považoval v prvom rade za muzikanta.

Dáme veľký dôraz na ukrajinskú scénu okrem účinkujúcich (DakhaBrakha, Alyona Alyona, Luhanská filharmónia, GO_A, Stasik, Miklei, Ševčenkovci) bude na Pohode aj debata a stan iniciatívy Music Saves Ukraine.

Čo je pre Vás osobne najväčší highlight tohto ročníka?

To je ťažké, ja som o všetkých tých kapelách písal J Je naozaj ťažké určiť jeden highlight. Mám veľmi rád Nicka Cavea, jeho koncert v 2013-tom bol asi najlepší, aký som kedy zažil a odvtedy vydal ďalšie skvelé albumy.

Na koho sa najviac tešíte v rámci Pohody 2022?

Okrem Nicka sa teším aj na Black Pumas či Wolf Alice a inak mám v line-upe najmä favoritky – Lianne La Havas a Noga Erez sa k nám vrátia s kapelami a určite odporúčam aj Sigrid, Ritu Payés, Snail Mail či islandské speváčky v Café Kušnierik.

Podľa akých kritérií ste zostavovali line up na tohtoročnú Pohodu?

Kritériá sa nemenia, snažíme sa ponúknuť pestrý a čo najkvalitnejší program. To sa nám podľa môjho názoru podarilo – dôkazom toho je, keď mám pre naše „grafické oddelenie“ pripraviť zadanie s desiatimi či dvadsiatimi menami, tak s tým mám veľký problém. Pre mňa je tam skrátka minimálne tridsať rovnako veľkých fantastických mien a je pre mňa veľmi ťažké niekedy nezaradiť do výberu Slowthai, Floating Points, Black Midi, ZHU, Yves Tumor, Mezerg, Molchat Doma či legendu hip-hopu, akou je Grandmaster Flash. Je mi jasné, že ak by som bol návštevník, v line-upe Pohody by sa mi takmer v každej hodine krížili viacerí umelci.

Kto z line - upu  najviac prekvapil požiadavkami?

Mnohé kapely mali pomerne skromný rider. Špecifikom tohto ročníka je napríklad to, že viacerí účinkujúci požadujú šteniatka, s ktorými by sa mohli pohrať pred koncertom.

Program festivalu Pohoda nájdete:

https://www.pohodafestival.sk/sk/timeline