Poslanci Národnej rady SR schválili odmenu 200 eur a 300 eur pre ľudí nad 60 rokov, ktorí sa dajú zaočkovať. Návrh v parlamente podporilo až 97 poslancov. Minister financií Igor Matovič najskôr navrhoval odmenu vo výške 500 eur v poukážke, ale po znížení návrh podporili aj poslanci zo strany Sloboda a solidarita. 

Vladimír Lengvarský
Neprehliadnite

Koalícia sa dohodla na opatreniach: Otvoria obchody a zaočkovaní seniori môžu dostať aj 300 eur

Návrh zákona podporili poslanci OĽANO, Sme rodina, SaS okrem štyroch, ale aj nezaradení poslanci pôsobiaci v Hlase-SD. Za hlasovali tiež poslanci Jozef Šimko, Jana Žitňanská, Alexandra Pivková, Miriam Šuteková, Ján Krošlák a Juraj Šeliga. Pri hlasovaní sa Smer-SD zdržal, ĽSNS bola proti, rovnako tak odídenci z ĽSNS.

Naživo z Národnej rady

 

Súčasťou koaličnej dohody pri nových opatreniach proti koronavírusu bol aj návrh ministra Matoviča o finančnej odmene pre zaočkovaných ľudí nad 60 rokov. ,,Zmeníme 500 eur v poukazoch na 300 eur v hotovosti," vraví minister Matovič.

Kto dostane 300 eur?

Finančný príspevok sa bude týkať seniorov, ktorí absolvovali očkovanie na Slovensku. Na poskytnutie finančnej pomoci sa budú môcť používať údaje z databázy zaočkovaných osôb, ktorú vedie Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI).

Tristo eur v hotovosti sa týka zaočkovaných už treťou dávkou proti covidu-19, alebo sa zaregistrujú na posilňujúcu dávku do konca roka 2021 a očkovanie prebehne do 15. januára. 

Kto má nárok na 200 eur?

Dvesto eur môžu dostať zaočkovaní nad 60 rokov, ktorí už absolvovali dve dávky vakcíny proti covidu-19 od 30. júna do konca roka, alebo sa zaregistrujú na druhú dávku do konca roka a očkovanie prebehne do 15. januára.

Na snímke zatvorený hotel FIS na Štrbskom plese kvôli protipandemickým opatreniam 6. decembra 2021. FOTO TASR - František Iván
Neprehliadnite

Ohniská covidu sú vraj všade, lockdown nekončí. Hókusy pokusy vlády nezaberajú, firmy chcú viac

Rovnako na dvesto eur má nárok každý po dovŕšení 60 rokov po prvej dávke vakcíny podanej od 25. novembra do konca roka a zároveň sa zaregistruje na druhú dávku, ktorú absolvuje do 15. januára. 

V prípade jednodávkovej vakcíny od Johnsson&Johnsson, zaočkovaný 60+ má nárok na 200 eur, ak je zaočkovaný do konca roka  a do 1. marca 2022 prebehne aj druhá dávka.

Kedy dostanú peniaze?

Finančnú odmenu dostanú vo forme poštovej poukážky a hotovosť bude možné vyzdvihnúť na každej pobočke Slovenskej pošty. O príspevok netreba žiadať, ministerstvo financií zdôrazňuje, že peniaze dostane automaticky každý, kto spĺňa podmienky. 

,,Zároveň pripomíname, že podmienka dosiahnutia veku 60 rokov je do 31.12.2021. Ak niekto dosiahne vek 60 rokov až koncom tohto roka, nárok na finančnú pomoc bude mať aj keď očkovanie absolvuje pred dosiahnutím tohto veku," dopĺňa ministerstvo.