Poslanci Národnej rady SR pokračujú v trende predkladania neprediskutovaných legislatívnych návrhov, ktoré budú mať negatívny vplyv na samosprávy. Upozornila na to Únia miest Slovenska (ÚMS) v súvislosti s návrhom zákona, ktorý predložili poslanci Karol Galek a Tomáš Šudík, týkajúcim sa noviel zákonov o tepelnej energetike a o regulácii v sieťových odvetviach.

„Obávame sa, že takto narýchlo pripravená a presadená novela bez diskusie s odborníkmi a dotknutými stranami naruší fungovanie v energetickom sektore. A tým, že neberie do úvahy vplyvy či perspektívy tohto odvetvia v kontexte kompetencií samospráv, môže pre ne predstavovať vážny problém," uviedla únia. Upozornila v tejto súvislosti i na to, že navrhovaná legislatíva nerešpektuje zákonné ustanovenia o správe Košíc a Bratislavy.

„Vyzývame predkladateľov, aby iniciovali oficiálne rokovanie so zástupcami miest a prioritne vytvorili priestor na diskusiu pred tým, ako sa bude o predmetných novelách zákona ďalej hlasovať v NR SR," zdôraznila ÚMS.

Samosprávne združenia už dlhodobo kritizujú prijímanie zákonov bez diskusie a zohľadnenia skúsenosti obcí a miest z aplikačnej praxe.

Ďalšie dôležité správy

Predseda Úradu pre verejné obstarávanie Peter Kubovič počas tlačovej konferencie Úradu pre verejné obstarávanie
Neprehliadnite

Únia miest podporuje možnosť zníženia pokút samosprávam zo strany ÚVO