Poľských predstaviteľov pobúrili výroky ukrajinského veľvyslanca v Nemecku Andrija Melnyka, ktorý v rozhovore s nemeckým novinárom bagatelizoval zločiny Stepana Banderu, vodcu ukrajinských nacionalistov z čias druhej svetovej vojny. Od ukrajinského diplomata sa dištancovalo aj ministerstvo zahraničia v Kyjeve. Proti výrokom sa ohradilo aj izraelské veľvyslanectvo v Berlíne, podľa ktorého veľvyslancove slová zľahčujú holokaust.

„Bandera nebol masovým vrahom Židov a Poliakov," povedal Melnyk v rozhovore s novinárom Tilom Jungom. Neexistujú podľa neho na to dôkazy. Antisemitizmus Banderu a ním vedenej Organizácie ukrajinských nacionalistov (OUN) sú súčasťou ruského podania dejín, uviedol Melnyk. Partizáni OUN pritom mali v roku 1943 na svedomí vyháňanie Poliakov z dnešnej západnej Ukrajiny, ktoré neprežili desiatky tisíc ľudí. Vraždili tiež Židov.

Melnyk v rozhovore zločiny vo Volyni nepoprel, povedal ale, že „také masakre vykonávali aj Poliaci". Podľa výskumov poľských historikov zomrelo asi 60-tisíc Poliakov a 3 000 Ukrajincov. Námestník šéfa poľskej diplomacie Marcin Przydacz povedal, že „takéto výroky sú neprijateľné". Minister zahraničia Zbigniew Rau na Twitteri napísal, že kvôli Melnykovým výrokom falšujúcim históriu hovoril so svojim ukrajinským kolegom Dmytrom Kulebom. Poďakoval mu za „rýchlu intervenciu v tejto veci".

Kontroverzné vyjadrenia neunikli ani Izraelu. „Výroky ukrajinského veľvyslanca sú skresľovaním historických skutočností, zľahčovaním holokaustu a urážkou tých, ktorých Bandera a jeho ľudia zavraždili," uviedla izraelská ambasáda na Twitteri. Melnykove výklady podľa nej „podkopávajú statočný boj ukrajinského ľudu za život podľa demokratických hodnôt a v mieri".

Hovorca ukrajinského ministerstva zahraničia Oleh Nykolenko uviedol, že „názory Andrija Melnyka, ktoré dal najavo v rozhovore s nemeckým novinárom, sú jeho osobné a nemajú nič spoločné so stanoviskom" Kyjeva. Dodal, že Ukrajina je presvedčená, že vzťahy medzi ňou a Poľskom sú v súčasnosti na vrchole. Poľsko patrí k hlavným spojencom Ukrajiny, ktorá čelí ruskej agresii. Dodáva jej zbrane, politickú aj humanitárnu podporu a poskytlo tiež útočisko niekoľkým miliónom vojnových utečencov.

Ďalšie dôležité správy

Vojak samozvanej Doneckej ľudovej republiky v dedine Nikolajevka v Doneckej oblasti.
Neprehliadnite

Proruské sily tvrdia, že obkľúčili Lysyčansk, Ukrajina to popiera