Poľské úrady sa chystajú na kontroly pri poľsko-slovenskej hranici, informuje server Onet. Dôvodom je podľa neho veľký záujem o lacnejšie pohonné hmoty, ktoré Slováci do Poľska jazdia nakupovať. Od začiatku februára obsadzujú čerpacie stanice v blízkosti hraníc a tankujú naraz niekoľko sto litrov benzínu či nafty, toto palivo potom prepravujú aj v sudoch, ktoré nie sú vhodné na daný účel.

Lacnejšie pohonné hmoty

Záujem o palivo z poľských čerpacích staníc vyvolal fakt, že vláda vo Varšave nedávno znížila daň na benzín alebo motorovú naftu z 23 na osem percent. Pohonné hmoty sú teraz často o jeden až 1,5 zlotého lacnejšie ako na Slovensku. Na čerpacích staniciach v obciach ako Zakopané, Nowy Targ, Czarny Dunajec alebo Jablonka už tiež niekoľkokrát došlo palivo a stanice zostali niekoľko hodín uzavreté, upozorňuje Onet.

Miestni obyvatelia sa zároveň sťažujú, že cudzinci tankujú palivo nielen do nádrží, ale aj do kanistrov alebo sudov. „Podľa môjho názoru je to nebezpečné. Keď také auto havaruje, vyvolá to obrovskú explóziu," myslí si jeden muž z Jablonky, ktorý sa predstavil ako Marek a ktorý tieto autá zároveň označil za „tikajúce bomby".

Kontrola prevážaného paliva

„O tejto praxi vieme a budeme vykonávať kontroly," oznámila teraz Anna Grzesiaková z krakovskej pobočky úradu inšpekcie cestnej dopravy. „Naša hliadka sa postaví v Chyžnom na hranici so Slovenskom a bude kontrolovať, či sa v autách, vedľa palivových nádrží, nepreváži veľké množstvo pohonných hmôt. To by bolo nebezpečné," dodala.

Zákon umožňuje prevážať cez hranice plnú nádrž auta a maximálne štyri kanistre s objemom 60 litrov, poznamenal server Onet.

Podľa skorších informácií ČTK jazdí kvôli úsporám do Poľska aj Česi z pohraničných oblastí. Mnohí tam nielen tankujú pohonné hmoty, ale robia aj veľké nákupy. Poľský spravodajský portál však situáciu a prípadné kontroly pri poľsko-slovenskej hranici nezmieňuje.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke sprava predseda vlády SR Eduard Heger, podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Richard Sulík a podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič počas 44. rokovania vlády SR 1. decembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Slovensko nemá na razantné zníženie DPH. Vďaka vláde každý obyvateľ už dlhuje 10-tisíc eur