Týždenník Politico zaradil na svoj nový zoznam najvplyvnejších osobností Európy aj slovenského eurokomisára a podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča. Figuruje na ôsmom mieste v jednej z kategórii každoročného rebríčka, pričom časopis ho označil za politika zručného v uzatváraní dohôd a riešení zložitých problémov.

Zoznam osobností, ktoré budú podľa Politica zohrávať najvýraznejšiu úlohu v Európe v roku 2022, je rozdelený do troch kategórií – aktívnych politikov (či predstaviteľov z oblasti justície a hospodárstva), vizionárov a „narušiteľov" (systému).

Najplyvnejší je Mario Draghi

Za vôbec najvplyvnejšiu osobnosť Politico v novom rebríčku označil talianskeho premiéra a bývalého šéfa Európskej centrálnej banky Maria Draghiho. Technokrat Draghi podľa hodnotenia magazínu dokázal zvládnuť riadenie krajiny v náročnom období pandémie a zároveň zrealizovať potrebné ekonomické reformy.

KK55 Rím - Budúci taliansky premiér Mario Draghi si dáva respirátor po tlačovej konferencii 12. februára 2021 v Ríme. Bývalý šéf Európskej centrálnej banky Mario Draghi v piatok oficiálne prijal post predsedu novej talianskej vlády. Draghi to oznámil po stretnutí s prezidentom Sergiom Mattarellom. Médiám zároveň prečítal mená ministrov svojej novej vlády. Prísahu zloží v sobotu napoludnie. FOTO TASR/AP
Incoming Italian Prime Minister Mario Draghi puts his face mask on as he leaves after speaking
Neprehliadnite

Mario Draghi zložil prísahu ako predseda novej talianskej vlády

Podľa Politica má Draghi potenciál stať sa jednou z vedúcich osobností EÚ, prinajmenšom čo sa týka ekonomických záležitostí. Tento priestor sa mu otvára po stredajšom odchode dlhoročnej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej z aktívnej politiky, píše Politico.

Šefčovič medzi Macronom a Lagardeovou

Do prvej kategórie - aktívnych politických a iných predstaviteľov - figurujú na prvých priečkach nový nemecký kancelár Olaf Scholz, francúzsky prezident Emmanuel Macron a šéfka ECB Christine Lagardeová.

Šefčovič sa v tejto kategórii umiestnil na ôsmom mieste spomedzi deviatich vybraných osobností, tesne pred rakúskym prezidentom Alexandrom Van der Bellenom.

Politico rebríček
Zdroj: Politico

Rebríček najvplyvnejších osobností Európy. Zdroj: politico.eu

Politico označil slovenského diplomata a eurokomisára za „deal makera", teda politika schopného uzatvárať dohody. Podľa autorov rebríčka Šefčovič v rámci eurokomisie zohráva úlohu hlavného vyjednávača pre riešenie problematických otázok, napríklad pobrexitových konfliktov s Londýnom či sporov okolo tranzitu ruského plynu.

Kategória vizionárov

V kategórii vizionárov zvíťazila parížska starostka Anne Hidalgová, za ktorou nasledujú predsedníčka eurokomisie Ursula von der Leyenová a litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis.

Donald Tusk je najplyvnejší narušiteľ

V tretej kategórii výrazných Európanov sa ocitli takzvaní „narušitelia" (systému). Najvplyvnejším z nich je podľa Politica bývalý predseda Európskej rady Donald Tusk, vracajúci sa z európskej do poľskej politiky, aby čelil tamojšej nacionalisticko-konzervatívnej vládnucej garnitúre, ktorá má dlhodobé spory s Európskou úniou.

Tusk sa stal šéfom opozičnej strany Občianska platforma
Neprehliadnite

V Poľsku sa skloňuje odchod z EÚ, opozičný politik Donald Tusk to nevylúčil

Za Tuskom na druhom a treťom mieste nasledujú generálna riaditeľka Svetovej obchodnej organizácie Ngozi Okonjová-Iwealová a britský občiansky žurnalista Eliot Higgins. Do kategórie najvýraznejších „narušiteľov" sa dostali aj maďarský premiér Viktor Orbán a bieloruský líder Alexandr Lukašenko.

Maďarský premiér Viktor Orbán
Neprehliadnite

Orbán po znovuzvolení: Vlasť, vieru a pôdu nevymeníme, ani nepredáme