Konzorcium firiem Pfizer a BioNTech v pondelok (20. 9.) oznámilo, že podľa výsledkov testov je ich vakcína proti koronavírusu bezpečná pre deti vo veku päť až 11 rokov a vytvára u nich silnú ochranu. Konzorcium dodalo, že zakrátko bude žiadať regulačné úrady o schválenie pre túto vekovú skupinu. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

Vakcína sa bude týmto deťom podávať v nižšej dávke než ľuďom vo veku nad 12 rokov, dodali firmy.

Vakcína bola dobre znášaná

„U účastníkov vo veku päť až 11 rokov bola vakcína bezpečná, dobre znášaná a spôsobila silnú neutralizujúcu reakciu protilátok,“ napísali v spoločnom vyhlásení americký farmaceutický gigant Pfizer a jeho nemecký partner BioNTech.

Údaje plánujú „čo najskôr“ odovzdať regulačným orgánom v Európskej únii, Spojených štátoch a po celom svete.

Spustenie mobilného očkovania na stredných školách v Banskobystrickom samosprávnom kraji za účasti ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislava Gröhlinga. Na snímke lekár očkuje študentku vakcínou od konkorzia Pfizer/BioNTech proti ochoreniu Covid-19 na Gymnáziu Ľ. Štúra vo Zvolene 17. septemba 2021. FOTO  TASR - Ján Krošlák
Neprehliadnite

Štátný úrad v USA odmietol odporúčanie podpornej dávky vakcíny Pfizer

Výsledky skúšok sú prvé tohto druhu pre deti do 12 rokov, pričom skúšky vakcíny od spoločnosti Moderna pre deti vo veku šesť až 11 rokov stále prebiehajú.

Vakcíny od Pfizeru/BioNTechu a Moderny sa už podávajú dospievajúcim nad 12 rokov a dospelým v krajinách po celom svete.

Hoci deti sa pokladajú za menej ohrozené vážnym priebehom ochorenia COVID-19, sú obavy, že vysoko nákazlivý koronavírusový variant delta by mohol viesť k vážnejším prípadom.

Očkovanie detí má byť kľúčové

Zaočkovanie detí sa tiež vníma ako kľúčové, ak majú školy zostať otvorené, a tiež ako pomoc pri ukončení pandémie koronavírusu.

„Veľmi chceme poskytnúť ochranu, ktorú zaisťuje vakcína, aj tejto mladšej populácii,“ uviedol šéf Pfizeru Albert Bourla. Poukázal na to, že „od júla stúpli detské prípady covidu v USA o približne 240 percent“.

KK25 Paríž - Žena dostáva vakcínu proti ochoreniu Covid-19 od konkorzia Pfizer/BionTech vo vakcinačnom centre 13. júla 2021 v Paríži. Rekordný počet Francúzov si dohodol termín na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 po tom, čo prezident Emmanuel Macron ohlásil sprísnenie opatrení pre nezaočkovaných vrátane povinného testovania pred vstupom do reštaurácií. FOTO TASR/AP
A woman receives a Pfizer COVID-19 vaccine by a member of the Civil Protection service at a shopping mall in Paris, Tuesday, July
Neprehliadnite

Vakcíny proti koronavírusu sú účinné a vytvárajú v tele protilátky, ukázal výskum Unilabs

Deti v testovacej skupine vo veku päť až 11 rokov dostali počas skúšok dvojdávkovú látku celkovo 10 mikrogramov – v porovnaní s 30 mikrogramami u starších vekových skupín, vysvetlili obe firmy. Medzi dávkami bol časový odstup 21 dní.

Desaťmikrogramová dávka bola „starostlivo zvolená ako dávka vhodná pre túto vekovú skupinu v hľadiska bezpečnosti, znesiteľnosti a imunogenicity“.

Bežné vedľajšie účinky

Vedľajšie účinky boli „vo všeobecnosti porovnateľné s tými, ktoré boli pozorované u účastníkov vo veku 16 až 25 rokov“, dodali firmy vo vyhlásení.

K najčastejším vedľajším účinkom patrili v minulosti bolesť a opuch v mieste vpichu, ako aj bolesť hlavy, zimnica a horúčka.

V Maďarsku sa situácia opäť pomaly zhoršuje. Stúpajú hospitalizácie, počet nakazených aj obete covidu.
Neprehliadnite

ŠÚKL eviduje 8 547 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín

Izrael už dal osobitné povolenie na očkovanie detí vo veku päť až 11 rokov, ktoré sú „výrazne ohrozené vážnym priebehom ochorenia alebo smrťou“ na covid, a používa pri tom vakcínu od Pfizeru v nižšej dávke.

Pfizer a BioNTech už takisto robia skúšky svojej vakcíny u dojčiat vo veku šesť mesiacov až dva roky a u detí vo veku dva až päť rokov. Výsledky týchto skúšok sa očakávajú „už“ vo štvrtom kvartáli tohto roka, oznámili firmy.

Celkovo bolo do skúšok vakcíny od Pfizeru/BioNTechu zapojených 4 500 detí vo veku šesť mesiacov až 11 rokov, a to v USA, Fínsku, Poľsku a Španielsku.