Ľudia sú uväznení vo svojich domovoch. Väčšina z nich sa k jedlu a vode dostane len vďaka vládnym zásielkam zeleniny, mäsa a vajec. Nejde o situáciu kedysi na lazoch či v odľahlých vidieckych sídlach, ale v jednom z najvyspelejších miest sveta, v Šanghaji. Najľudnatejšie mesto Číny a významné hospodárske a finančné centrum tejto krajiny je už tretí týždeň úplne uzatvorené, keď zaviedlo prísne obmedzenia kvôli enormnému šíreniu koronavírusového variantu omikron.

Je to vôbec prvýkrát, čo Šanghaj s 25 miliónmi obyvateľov vyhlásil lockdown – až do minulého mesiaca mával uvoľnenejší prístup ako iné čínske mestá.

Súčasná pandemická situácia v Šanghaji

Aj keď počet prípadov v meste vzrástol v marci 2021 na takmer 1 800, Šanghaj sa nerozhodol pre úplný lockdown.

Pre porovnanie, Si-an, ktorý je domovom takmer 13 miliónov ľudí, v decembri 2021 uzavrel celé mesto po menej ako 100 prípadoch.

Aktuálne má Šanghaj podľa Reuters viac ako 27-tisíc prípadov nákazy koronavírusom (štvrtok, 14. apríla), čo je nové maximum. Bolo to deň po tom, čo prezident Si Ťin-pching povedal, že krajina musí pokračovať v prísnej politike „dynamického odstraňovania ochorenia covidu“ a opatreniach na kontrolu pandémie.

Obstarávanie potravín a denných potrieb sa pre mnohých ľudí v Šanghaji stalo veľkým problémom, ktorý peniaze nedokážu vyriešiť. Bloomberg informoval, že namiesto toho sa uchyľujú k výmennému obchodu, medzi susedmi sa vymieňa zmrzlina za zeleninu alebo víno za koláč.

Zablokovaná logistika

Dostupnosť mnohých tovarov v Šanghaji obmedzuje zablokovaná logistika v rámci mesta. Panuje tiež nedostatok kuriérov, ktorí by doručovali zásoby miestnym obyvateľom. Kevin Lin, 26-ročný holič, začal obchodovať so susedmi po tom, čo jemu a jeho trom spolubývajúcim došlo jedlo.

Pred lockdownom som si kúpil veľa papierových vreckoviek. Rád by som vymenil niekoľko balení za jedlo, ideálne instantné rezance,“ zverejnil K. Lin na skupinovom chate WeChat s ostatnými, ktorí bývajú v jeho bytovke. Do piatich minút zareagovali traja rôzni susedia a ponúkli príchute rezancov od duseného hovädzieho až po pikantné Sichuan.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa